Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Marana tha”
04 grudnia 2023 | 14:40 | rk | Skoczów Ⓒ Ⓟ
Msza św. i koncert zakończyły trzydniowe warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Marana tha” w parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie. Wzięło w nich udział około 80 osób z osób z całej diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. ze szkół muzycznych, scholi, a także organistów. Zajęcia prowadzili wybitni kompozytorzy i dyrygenci: Paweł Bębenek oraz Piotr Pałka.
Pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia ks. Mikołaj Krzyżowski w kazaniu podczas koncelebrowanej Eucharystii wieńczącej warsztaty podkreślił, że spotkanie wpisało się w adwentowe wezwanie do czuwania. Wikariusz skoczowskiej parafii zaprosił prowadzących warsztaty do refleksji na temat czuwania.
Paweł Bębenek przywołał myśl Hansa Urs von Balthasara o symfoniczności Trójcy Świętej, która jest jednocześnie obrazem oczekiwania i harmonii
„Mamy Autora-Stwórcę, mamy Ducha Świętego, który nas stroi do tego piękna, ale jest jeszcze dyrygent. To On życie oddał za nas i uczy nas, w którym momencie zacząć oddychać, kiedy wejść ze swoją partią, z jaką dynamiką” – wyjaśnił.
Piotr Pałka przyznał, warsztaty pomagają kształtować formę muzyczną, ale także otwierać serca na Boga. „Chodzi o to, żebyśmy rozumieli, co śpiewamy, żeby ten śpiew stawał się naszą modlitwą. Pan Bóg naprawdę przez muzykę działa i otwiera nasze serca, otwiera nasze słabości, otwiera to wszystko, z czym do Niego tu dzisiaj przychodzimy” – zapewnił.
Warsztaty były adresowane dla doświadczonych muzyków, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją muzyczną przygodę w liturgii. Istotą warsztatów miało być wyznanie wiary poprzez muzykę.
Oprócz doskonalenia zdolności wokalnych, podczas warsztatów zadbano również o duchowość uczestników był czas na konferencję, adorację czy modlitwę brewiarzową.
Honorowy nad warsztatami objął bp Roman Pindel.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.