Warsztaty Muzyki Liturgicznej przed 90. rocznicą objawienia Jezusa Miłosiernego
19 stycznia 2021 | 00:51 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Ruszyły zapisy na Warsztaty Muzyki Liturgicznej przed 90. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego. 22 lutego 1931 roku w klasztorze w Płocku św. siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy ujrzała Go w obrazie „Jezu, ufam Tobie”: – Chcemy w miejscu pierwszego objawienia stworzyć chór, który zapewni oprawę muzyczną Mszy św. w wigilię tej ważnej rocznicy – zapowiedział ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.
Warsztaty pod nazwą „Usłysz miejsce, które wybrał Jezus” odbędą się w dniach 19-21 lutego na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Szkół Katolickich w Płocku. Swym hasłem nawiązują do ogłoszonego rok temu hasła 90. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej – „Odkryj miejsce, które wybrał Jezus”.
„Do udziału w warsztatach mogą zgłaszać się osoby, które posiadają już pewne zdolności muzyczne. Efekty ich trzydniowych ćwiczeń będzie można usłyszeć w wigilię 90. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego, czyli w niedzielę 21 lutego o godzinie 17.00 w miejscu tego wydarzenia. W czasie pandemii dzięki Mszy św. w przeddzień rocznicy w jej obchodach będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Mamy nadzieję, że występ tego okolicznościowego chóru podkreśli rangę i znaczenie objawienia, które zmieniło świat” – przekazał ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.
Warsztaty Muzyki Liturgicznej poprowadzi kompozytor Paweł Bębenek. Zapisy na warsztaty odbywają się na stronie: www.svm.com.pl – będą prowadzone do chwili zgromadzenia odpowiedniej grupy osób. Koordynacją zapisów zajmuje się Marek Ostaszewski.
***
Płock, to jedno z miast, poza Krakowem i Wilnem, związanych ze św. siostrą Faustyną Kowalską (1905-1938), jej objawieniami Jezusa Miłosiernego oraz kultem Bożego Miłosierdzia.
Św. siostra Faustyna Kowalska, nazwana później „sekretarką Bożego Miłosierdzia”, urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec, jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny (z domu Babel). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. Od początku pobytu w zakonie była „obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej”.
W 1930 r. św. Faustyna zamieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, spędziła w nim lata 1930-1932. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to tak opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-1938: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /…/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
S. Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego. Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a Papież Polak wprowadził nowe święto kościelne – Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
„W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym św. Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu – szlak od Łodzi i Warszawy, poprzez Płock, Wilno po Kraków” – te słowa wypowiedział papież Jan Paweł II, który 30 kwietnia 2000 roku w Rzymie wyniósł na ołtarze siostrę Faustynę.
Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata, rocznie około 14-15 tysięcy osób. W ciągu minionych 8 lat miejsce w miejscu objawień modlili się pielgrzymi z 74 krajów. Aktualnie trwa kompleksowa rozbudowa tego sanktuarium. Docelowo powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, nowe Muzeum św. Siostry Faustyny.
W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”. W liście pasterskim do wiernych napisał wtedy, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny „ma przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet, gdy nie jest kochana, nawet, gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”.
Od roku w Płocku trwają przygotowania do uczczenia 90. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Głównej Mszy św. 22 lutego 2021 r. o godz. 17.00 w miejscu pierwszych objawień przewodniczył będzie abp Jan Romeo Pawłowski z Rzymu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.