Warsztaty Muzyki Niezwykłej z „niewiernym Tomaszem”
31 maja 2023 | 10:41 | luk, dg, DOL | Kraków Ⓒ Ⓟ
W dniach 3-9 lipca odbędą się w Krakowie Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Ósma edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny przebiegać będzie pod hasłem „Pan mój i Bóg mój”.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej gromadzą co roku ponad 300 uczestników. – Wydarzenie to wiodący projekt Fundacji przeznaczony dla osób zainteresowanych muzyką liturgiczną. Poprzez Warsztaty chcemy pomagać wiernym w Polsce i na świecie odkrywać skarby liturgii Kościoła – tłumaczy o. Łukasz Miśko OP, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Hasło tegorocznej edycji – „Pan mój i Bóg mój” – to nawiązanie do liturgii pierwszego dnia warsztatów, kiedy przypada święto św. Tomasza Apostoła. – Tymi słowami wyznał on wiarę w Zmartwychwstałego, gdy Ten stanął przed nim ukazując mu rany, znaki niedawnej męki, na swoim uwielbionym ciele. Jednak droga Tomasza do wiary była bardziej skomplikowana – poprzez początkowy sceptycyzm otrzymał on przecież nawet przydomek „niewierny” – precyzuje o. Miśko, dodając, że może wierzącym nieraz jest blisko do tej postaci biblijnej, która ostrożnie poszukuje znaków i wiarygodnych argumentów dotyczących wiary.
– W czasie tegorocznych warsztatów, za przykładem św. Tomasza Apostoła, będziemy trwali przed Chrystusem w postawie adoracji. W cztery z sześciu wieczorów będziemy modlić się przed Panem obecnym w Najświętszym Sakramencie ze śpiewem przeplatanym ciszą. Pojawią się pieśni tradycyjne w nowych opracowaniach Jean-Etienne’a Langianniego z Korsyki, śpiew gregoriański i inne pieśni ze skarbca muzyki sakralnej. Warsztatowe jutrznie będą w dużej mierze w wielogłosie, a nieszpory gregoriańskie, z elementami muzyki chrześcijańskiego wschodu. Na naszych warsztatach będzie w tym roku dużo muzycznych nowości. M.in. trzy zestawy części stałych, nowe melodie psalmów responsoryjnych, aklamacji przed ewangelią i zestaw śpiewów inspirowanych liturgiczną muzyką gruzińską. Niezwykłe jest również to, że po raz pierwszy, w historii naszych warsztatów, przez cały tydzień będzie nam towarzyszył ze słowem ks. bp Michał Janocha – mówi KAI o Wójciech Sznyk OP z DOL, koordynator warsztatów.
Podczas rejestracji uczestnicy mają możliwość wyboru jednego z trzech poziomów zaawansowania oraz jednej z kilku sekcji tematycznych: „Moje pierwsze warsztaty” – dla osób rozpoczynających przygodę ze śpiewem, a dla bardziej zaawansowanych przewidziano: emisję głosu, śpiew chóralny, podstawy dyrygowania, śpiew korsykański, śpiew gregoriański oraz śpiew wschodni wielogłosowy. Istnieje także możliwość zgłoszenia się na konsultacje, czyli piętnastominutowe indywidualne spotkanie z nauczycielem.
Prowadzącymi poszczególne sekcje co roku są eksperci w swoich dziedzinach: Urszula Rogala, Krystian Neścior, Katarzyna Młynarska, Marcin Wasilewski-Kruk, Magdalena Szymańska, Łucja Nowak, Jean-Étienne Langianni, Łukasz Czartowski, Andrij Szkrabiuk i Kornelia Wojnarowska. Konferencje tematyczne będzie natomiast głosił biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha. Rola piękna i sztuki w chrześcijaństwie to temat, którym hierarcha zajmuje się od lat, łącząc perspektywę teologa i historyka sztuki.
Nowością w tym roku będzie sekcja dla dorosłych posługujących przy ołtarzu, czyli Warsztaty Ministrantury Niezwykłej, na które organizatorzy zapraszają ceremoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy, lektorów i akolitów, kleryków, zakrystianów, animatorów i wszelkich pasjonatów liturgii w wieku od 16 lat wzwyż.
Aby wziąć udział w Warsztatach Muzyki Niezwykłej, konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.warsztaty.mn i wpłacenie zaliczki, a w czerwcu pozostałej części opłaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.