Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

rk / ju., Kalwaria Zebrzydowska, 2009-04-06

Scena wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy przedstawiona w Niedzielę Palmową rozpoczęła obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystości te gromadzą co roku tłumy wiernych.

Najwięcej pielgrzymów odwiedzi okolice góry Żar w Wielki Piątek, kiedy tutejszymi Dróżkami przejdzie tradycyjna Droga Krzyżowa. Od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku przez Kalwarię przejdzie blisko 150 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy.

Kalwaryjscy bernardyni i uczestnicy Misterium nie traktują przedstawienia jako teatru, ale jako wielką modlitwę i nabożeństwo. każdego roku w inscenizacji udział biorą alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy kalwaryjscy oraz pielgrzymi z różnych stron Polski. W tym roku po raz drugi w postać Chrystusa wcielił się brat Kalikst, alumn III roku WSD oo. bernardynów.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą sceny „Uczty u Szymona” i „Zdrady Judasza”.

Tradycyjnie w obchodach Wielkiego Tygodnia w sanktuarium kalwaryjskim wezmą udział biskupi krakowscy. W Wielki Piątek ok. godz. 8.00 przy kaplicy „u Piłata” do zgromadzonych pielgrzymów kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Natomiast liturgii Męki Pańskiej na zakończenie Misterium Pasyjnego przewodniczyć będzie oraz wygłosi kazanie bp Jan Szkodoń. Hierarcha będzie przewodniczył również Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Kalwaryjskie Misterium Pasyjne, biorące swój początek w pierwszej połowie XVII w., po zreformowaniu ich po II wojnie światowej gromadzi w sanktuarium ponad sto tysięcy pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Misterium w Kalwarii jest odtwarzane każdego roku, w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Odbywa się w plenerze na Dróżkach Kalwaryjskich na przestrzeni ok. 6 kilometrów.

Inscenizacja procesji palmowej, z modlitwami, śpiewami i dialogami, po raz pierwszy po II wojnie światowej została przedstawiona w kalwaryjskim sanktuarium w 1947 roku. Od tamtego czasu stała się ona nieodłączną częścią Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej.

Komentarze (1)

Zdzisłąw i Jan D

7 lat, 9 miesięcy temu

Byłem w WIELKI PIATEK na DRODZE KRZYZOWEJ z trójką wnuczków i bratem wyjechalismy z Kęt wczesnie rano było bardzo zimno i mokro ale to co przeżyliśmy wszyscy w tym dniu na zawsze pozostanie na całe zycie w naszej pamięci szczególnie u moich wnucząt kard.Dziwisz w procesji DROGI KRZYŻOWEJ te wzgórza i podejscie strome na GOLGOTĘ w deszczu slisko Michaś,Ania i Magdzia przeżywały DROGE KRZYZOWA Moze kiedyś same tam pojadą- przeżyc jeszcze raz.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook