Drukuj Powrót do artykułu

Uznanie dla papieża za podejście do ofiar pedofilii

19 stycznia 2018 | 10:45 | Rzym / ts (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ

Członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, ks. Hans Zollner, wyraził uznanie dla podejścia papieża Franciszka do ofiar pedofilii. Sposób, w jaki Franciszek zwraca się do ofiar wykorzystywania nieletnich przez duchownych i to, w jaki sposób ich słucha, przyczynia się w sposób istotny do łagodzenia ran ofiar – stwierdził w rozmowie z portalem „Vatican News” niemiecki jezuita, dziekan Instytutu Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

W tej kwestii – podkreślił ks. Zollner – papież jest bardzo ważnym przykładem dla całego Kościoła. Teolog i psycholog wspominał, że w lipcu 2014 tłumaczył rozmowę papieża z ofiarami wykorzystywania seksualnego i widział, jak w sposób otwarty, uważnie i cierpliwie Franciszek ich wysłuchiwał. Dlatego można sobie wyobrazić, w jakiej atmosferze przebiegała rozmowa papieża z ofiarami nadużyć w Chile. Podczas wizyty w Santiago de Chile Franciszek „w bardzo prywatnej formie” spotkał się w nuncjaturze z ofiarami nadużyć seksualnych w chilijskim Kościele.

„Papież jest osobą, która potrafi szeroko otworzyć serce, która czuje wielką bliskość z ofiarami i potrafi cierpliwie słuchać” – powiedział ks. Zollner. A jak to może działać na ofiary, sam ma tego dowód u dwóch osób, którym od rozmowy z papieżem towarzyszy. W jego opinii znaczna większość ofiar nadużyć seksualnych poszukuje osoby, która się na nich otworzy i cierpliwie wysłucha, „nie tylko przez minutę lub dwie”. Musi o tym pamiętać każdy przedstawiciel Kościoła – biskup, kierownik szkoły, a także każdy inny pełniący odpowiedzialne funkcje.

Czytaj także: Nie ma żadnego związku między celibatem i pedofilią

Kościół w Chile czyni dość dużo, aby wyjaśniać przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich i zapobiegać nowym przypadkom. Ponieważ jednak sytuacja w Kościele i społeczeństwie kraju jest bardzo napięta, odpowiednio też duża jest wrażliwość i na ten problem, tłumaczył ks. Zollner. Jako członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich uczestniczył w organizowanych dla pracowników kościelnych w różnych krajach szkoleniach na temat zapobiegania pedofilii, odwiedził również Chile.

Wersja do druku

Przeczytaj także

19 stycznia 2018 09:26

Trudna wizyta papieża Franciszka w Chile

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.