Watykan na białej liście?
15 marca 2011 | 13:31 | RV / ms Ⓒ Ⓟ
Watykan już w najbliższych miesiącach będzie wpisany na tzw. białą listę OECD. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prowadzi międzynarodową klasyfikację krajów pod względem przejrzystości ich systemów finansowych.
Watykan od dłuższego czasu zabiegał, by dostosować swe prawodawstwo i instytucje do podwyższonego reżimu przejrzystości finansowej. Od kwietnia rozpocznie pracę watykański Urząd Kontroli Finansowej, który nadzorować będzie wszelkie operacje bankowe prowadzone przez instytucje Stolicy Apostolskiej.
Od dłuższego czasu delegacja watykańska omawia w Paryżu, gdzie znajduje się siedziba OECD, ostateczne warunki, by w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zakończyć proces dostosowawczy. Nieoficjalnie źródła Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju potwierdzają, że Watykan otrzymał zielone światło po ostatnich decyzjach Benedykta XVI.
Na białej liście OECD są państwa prowadzące na rynku międzynarodowym przejrzyste operacje finansowe i odpowiednio kontrolujące przepływ funduszy niewiadomego pochodzenia. Ich instytucje nadzorcze gwarantują, że nie dojdzie do prania brudnych pieniędzy czy też finansowania działalności terrorystycznej. OECD wymaga również od krajów z białej listy wymiany informacji dla celów podatkowych.
Watykański nadzór finansowy odpowiedzialny będzie za wszystkie operacje podległych mu instytucji, w tym m.in. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. IOR spodziewa się w najbliższym czasie odmrożenia jego kapitałów, które jesienią ub.r. zablokował włoski nadzór finansowy. Przy obecnych normach procedury te nie będą już konieczne. Watykański nadzór finansowy będzie bowiem w stanie samodzielnie wykryć przestępstwa związane z funduszami niewiadomego pochodzenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.