Watykan: Nie zapominajcie o chrześcijanach żyjących w krajach islamskich
06 listopada 2008 | 13:23 | st [KAI/asianews] // ro Ⓒ Ⓟ
O podjęcie problemów chrześcijan zamieszkujących w krajach zdominowanych przez islam zaapelowała do uczestników obradującego w Watykanie Forum Katolicko-Muzułmańskiego grupa 144 chrześcijan z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
Reprezentują oni wspólnoty katolicką, prawosławną i protestancką. Ich apel opublikowała m.in. agencja Asianews.
Sygnatariusze dokumentu wyrażają uznanie dla wysiłków na rzecz dialogu chrześcijańsko-islamskiego, w tym listu wystosowanego przed rokiem do społeczności chrześcijańskiej przez grupę 138 uczonych muzułmańskich. Podkreślają, że mimo to sytuacja chrześcijan w krajach islamskich, w skutek narastania fali fundamentalizmu islamskiego uległa ostatnio zdecydowanemu pogorszeniu. Przypominają, że już wcześniej nie mieli równych praw społecznych. W tej sytuacji żądają, aby podczas forum podjąć problem obowiązywalności prawa islamskiego wobec nie-muzułmanów, zrównania praw obywatelskich wszystkich mieszkańców krajów zdominowanych przez islam oraz uznanie tam prawa do zmiany religii.
Sygnatariusze listu zaznaczyli, że w Koranie można znaleźć wersy podkreślające konieczność uznania swobody religijnej, choć są też tradycje, w których nawołuje się do karania apostatów śmiercią. Niestety niektóre państwa muzułmańskie ten właśnie zapis wprowadziły do konstytucji. „Jest on sprzeczny z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka” – zauważają. „Porzucenie nas czy też zapomnienie byłoby jedynie znakiem ignorancji albo rozmyślnej próby unikania spraw problemowych. Z przykrością musimy stwierdzić, że jak wskazują doniesienia, chrześcijanie w krajach islamskich są poważnie zagrożeni” – piszą przedstawiciele chrześcijan z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.