Watykan: w przygotowaniu sesji synodu powinni być zaangażowani księża parafialni
18 kwietnia 2024 | 03:00 | ts | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ponad 200 księży diecezjalnych ma wziąć udział w przygotowaniach do końcowego spotkania XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie. W tym celu Sekretariat Generalny Synodu organizuje międzynarodowe spotkanie w Sacrofano pod Rzymem, poinformowano 16 kwietnia.
W dniach od 29 kwietnia do 2 maja księża będą wymieniać się doświadczeniami i nowymi pomysłami na temat synodalności. Aspekty z tych dyskusji zostaną następnie włączone do nowego dokumentu roboczego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. W październiku jego uczestnicy spotkają się w Watykanie na drugiej jego części.
Jest to ostatnia faza powołanego przez papieża Franciszka wieloetapowego procesu, który trwa od 2021 roku. Pod względem treści dotyczy on Kościoła katolickiego przyszłości, m.in. nowego podziału ról między biskupami, księżmi i parafianami.
Watykan niedawno usunął z obrad Zgromadzenia Synodu niektóre kwestie, które pojawiły się w poprzednich debatach. Do połowy 2024 roku, grupy robocze mają omówić takie tematy, jak wyświęcanie kobiet na diakonów, zmiany w kształceniu księży, czy posłudze biskupów .
Zwołane przez papieża Franciszka XVI Zwyczajne Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów przebiega pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy zgromadzenia synodalnego, podzielonego na dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku. Jest to tzw. Instrumentum laboris opublikowane w czerwcu 2023.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.