Drukuj Powrót do artykułu

Watykański apel

01 marca 2019 | 14:31 | o. Stanisław Tasiemski OP Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. SplashNews.com/East News

Cztery dni modlitwy, refleksji i dzielenia się doświadczeniami przewodniczących episkopatów z całego świata to wydarzenie bezprecedensowe w najnowszych dziejach Kościoła. Dotknięcie ran osób wykorzystywanych przez niektórych duchownych oraz spowodowanych ukrywaniem tych przestępstw skupiło na sobie uwagę mediów całego świata. Oczekiwano sensacji, spektakularnych posunięć, bo przecież przestępstwa duchownych wymierzone są także w wiarygodność Kościoła i zaufanie, jakim darzą go wierni. Czasami przewrotnie służą swoistemu „uspokojeniu sumienia” ludzi czerpiących zyski z wykorzystywania maluczkich, czy innych „wielkich tego świata”.

Watykańskie spotkanie odbywało się w duchu pokuty, wyznania win i wskazywania środków naprawczych – a więc tego, co dotyczy wnętrza każdego człowieka i samego Kościoła, jego relacji z Bogiem. Jednocześnie jednak, zgodnie z intencją Ojca Świętego, pragnęło ono wydać również owoce dla świata, w którym żyjemy. Zapowiedziane środki zmierzające do udoskonalenia ochrony małoletnich, stanowcze działania, dążenie do oczyszczenia, większej staranności w formacji kandydatów do kapłaństwa, ale także apel o współdziałanie z władzami różnych szczebli w walce z przestępstwami w internecie i turystyką seksualną to tylko niektóre kierunki działań ku światu wolnemu od tej plagi. 

Potrzebna jest bowiem wspólnota działań wykraczająca poza granice świata chrześcijańskiego, by nie składano człowieka na ołtarzach bożków pożądliwości, władzy czy pieniędzy. Nasz świat potrzebuje nawrócenia, położenia tamy intrygom szatana, otrzeźwienia ze złudzeń, że „to mnie nie dotyczy”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.