Watykański „minister spraw zagranicznych” w Bośni i Hercegowinie
18 marca 2022 | 12:20 | ts, kg (KAI) | Sarajewo Ⓒ Ⓟ
Sekretarz ds. stosunków państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Richard Gallagher rozpoczął 17 marca czterodniową wizytę w Bośni i Hercegowinie. Obok stolicy kraju – Sarajewa, odwiedzi także Banja Lukę, Mostar, Usivak i miejsce pielgrzymkowe Medziugorje – zapowiedział na Twitterze Sekretariat Stanu.
Już pierwszego dnia swego pobytu gość z Watykanu spotkał się w Sarajewie z wicepremier i minister spraw zagranicznych BiH Biserą Turković. Według miejscowych środków przekazu po spotkaniu szefowa dyplomacji oświadczyła, że rozmawiano o sprawach bieżących, które określiła jako „trudne”. Jednocześnie zaznaczyła, że stosunki między Bośnią i Hercegowiną a Stolicą Apostolską są dobre, dodając, że watykańskie poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności jej kraju jest mocne i nigdy nie było przedmiotem dyskusji.
„Bośnia i Hercegowina oraz Stolica Apostolska podzielają tradycyjne zaangażowanie na rzecz dialogu międzyreligijnego, tolerancji, równości, poszanowania praw wszystkich ludzi, szczególnie mniejszości i praw każdej istoty ludzkiej” – oświadczyła Turković. Dodała, że „Watykan zawsze cenił i rozumiał ważność zachowania rzeczywistości BiH, która jest wieloetniczna, wieloreligijna; jest to ogólnie kraj, który odziedziczył wartości europejskie w ciągu swej długiej historii”.
Wicepremier wskazała ponadto, że w rozmowie z arcybiskupem mówiono też o bezpieczeństwie w Europie i że obie strony zgodziły się co do poparcia apelu o natychmiastowe zakończenie przemocy i wojny na Ukrainie. „Znajdujemy się w obliczu nie tylko katastrofy humanitarnej, ale także łamania prawa międzynarodowego oraz zagrożenia bezpieczeństwa ndywidualnego i zbiorowego, którego Europa nie pamięta od czasów agresji na Bośnię i Hercegowinę [lata 1992-95 – KAI] – powiedziała pani minister. Dodała na zakończenie, że wspólnota międzynarodowa musi być zjednoczona i niezachwiana w swym wysiłku na rzecz ustanowienia i zachowania pokoju.
Oprócz tego spotkania szef dyplomacji watykańskiej ma rozmawiać również z członkami Zbiorowego Prezydium państwa, parlamentu oraz odwiedzić obóz dla uchodźców w Usivaku. Motywami przewodnimi liturgii, które odprawi on w Sarajewie, Banja Luce i Mostarze, będą słowa „pokój” i „pojednanie”.
W ostatnich miesiącach przedstawiciele różnych religii i wyznań informowali o wzroście napięcia w Bośni i Hercegowinie. Niektórzy ostrzegali nawet, że może dojść do nowych walk między miejscowymi Serbami, Chorwatami i Bośniakami.
Po rozpadzie Jugosławii, w latach 1992-95 toczyła się krwawa wojna domowa w Bośni i Hercegowinie. W wyniku układu pokojowego, zawartego w grudniu 1995 w Dayonie (USA) ta była republika jugosłowiańska stała się krajem federalnym, podzielonym na Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, a także znajdujący się między nimi Dystrykt Brczko. Od tamtego czasu władza polityczna jest regulowana według własnego systemu proporcjonalnego w kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.