Watykański znaczek na ŚDM wycofany z obiegu. W tle kolonializm
19 maja 2023 | 18:05 | pb (KAI/Ecclesia) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Wydany przez Pocztę Watykańską znaczek pocztowy upamiętniający zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie został wycofany z obiegu. Powodem są krytyczne uwagi dotyczące jego treści, nawiązującej – według ich autorów – do kolonialnej przeszłości Portugalii.
Znaczek pocztowy autorstwa artysty Stefana Morriego inspirowany jest Pomnikiem Odkrywców, charakterystyczną budowlą znajdującą się w dzielnicy Lizbony Belém i symbolizującą wielkie odkrycia geograficzne, które na przestrzeni wieków miały swój początek właśnie u wybrzeży Portugalii, skąd wypływali podróżnicy. Na znaczku widzimy stojącego na tarasie pomnika Ojca Świętego w towarzystwie młodych radosnych ludzi, reprezentujących różne kontynenty. Papież wskazuje młodym ludziom przyszłość, a jeden z pielgrzymów trzyma w dłoni powiewającą flagę Portugalii – gospodarza tegorocznego spotkania młodych. W lewej części znaczka widnieje też logo ŚDM, nawiązujące do hasła spotkania: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39).
Znaczek o nominale 3,10 EUR, wszedł do sprzedaży 16 maja. Został wyemitowany w liczbie 45 tys. egzemplarzy.
Wydanie znaczka wywołało jednak „negatywne komentarze, podkreślające, że projekt powiązany ze znanym pomnikiem, przypomina kolonialną przeszłość, bardzo odległą od przesłania papieża Franciszka o powszechnym braterstwie”. Dlatego został on wycofany z obiegu. Przygotowany zostanie nowy znaczek – wyjaśnia Gubernatorat Państwa Watykańskiego.
Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się w dniach 1-6 sierpnia z udziałem papieża Franciszka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.