Watykańskie pozdrowienia z okazji buddyjskiego święta Vesakh
24 kwietnia 2023 | 12:54 | ts (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Z okazji buddyjskiego święta Vesakh watykańska Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego wskazała na podobieństwa między buddyzmem a chrześcijaństwem. W pozdrowieniu, opublikowanym w weekend przez watykańskie biuro prasowe, prefekt tej dykasterii, kardynał Miguel Angel Ayuso Guixot, porównał buddyjską cnotę „karuna”, oznaczającą współczucie, z chrześcijańską „agape” jako bezinteresowną miłością, która emanuje z Boga.
„Praktykując `karunę` buddyści oferują uzdrowienie”, podkreślił kard. Ayuso. Zwrócił uwagę, że postawa współczucia wobec wszystkich istot żywych jest antidotum na globalne kryzysy i odpowiedzią na połączone zło. Podobnie skutecznym środkiem jest dla chrześcijan praktyka „agape”. „Jezus przekazał swoim uczniom dar boskiej miłości i nauczył ich kochać się nawzajem” – przypomniał purpurat. W tym kontekście kardynał nawiązał do historii Dobrego Samarytanina z Nowego Testamentu, który bezinteresownie pomaga ciężko rannemu człowiekowi, którego znalazł przy drodze.
Ludzkość cierpi z powodu ubóstwa, dyskryminacji i przemocy. „Ta rzeczywistość boleśnie pokazuje nam naszą wspólną wrażliwość” – stwierdził kard. Ayuso przypominając, że „wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni jako bracia i siostry, ponieważ jesteśmy jedną rodziną ludzką”. W uzdrowieniu ran mogą pomóc odpowiednie tradycje religijne.
Vesakh jest uważane za najważniejsze święto buddyjskie. Upamiętnia narodziny, śmierć i oświecenie Buddy. W tym dniu – w tym roku 5 maja – buddyści na całym świecie odprawiają okolicznościowe ceremonie i procesje.
List Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego z datą 16 kwietnia podpisał jej prefekt, kard. Ayuso oraz sekretarz generalny, pochodzący z Sri Lanki ks. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.