Ważny krok w drodze na ŚDM
14 sierpnia 2015 | 12:15 | it / mz Ⓒ Ⓟ
„Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego” – takie hasło towarzyszy tegorocznym obchodom Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Samo święto 15 sierpnia będzie ważnym krokiem w drodze do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.
Młodzi otrzymają uroczyste posłanie. Tego dnia zainaugurowane zostaną także jasnogórskie obchody 25-lecia spotkania młodzieży świata z Janem Pawłem II w Częstochowie.
Na Jasnej Górze główna Suma odpustowa, 15 sierpnia, odprawiona zostanie o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie. Mszy św. przewodniczyć ma abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Kazanie wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię poprzedzi o godz. 10.00 słowo ks. Grzegorza Suchodolskiego, sekretarza generalnego ŚDM Kraków 2016. Następnie rozpocznie się modlitwa pielgrzymów „W Jasnogórskim domu przy Maryi, Matce Miłosierdzia, z młodzieżą całego świata wołamy Abba Ojcze”. Poprowadzi ją młodzież z jasnogórskiego duszpasterstwa na „Halach”. Podczas Sumy odbędzie się uroczyste rozesłanie młodzieży na Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce. To szczególne zaproszenie do duchowych przygotowań i zachęta do udziału w spotkaniu młodych w Krakowie w 2016 r. „Tu, na Jasnej Górze, w 1991 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą świata podczas VI Światowego Dnia Młodzieży, zawierzając Maryi młode serca uczestników. Od tronu Matki Bożej Królowej Polski przyjmijcie zaproszenie do intensywnego, duchowego przygotowania oraz udziału w Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie” – czytamy m.in. w „Posłaniu”.
Uroczystym rozesłaniem i śpiewem hymnu Światowego Dnia Młodzieży kończą się na Jasnej Górze Msze św. pielgrzymkowe. Wszystkie tegoroczne pątnicze kompanie przygotowują się w drodze do tego wielkiego spotkania młodych z papieżem na polskiej ziemi. Niektóre niosą ze sobą kopie znaków ŚDM a więc: krzyż i ikonę Matki Bożej. Sporo grup wchodzi na Jasną Górę w koszulkach z logo tego spotkania. Zanoszona jest wielka modlitwa w tej intencji.
Niemal od początku wakacji na Jasnej Górze swa posługę pełnią wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Zachęcają pielgrzymów do udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym i udzielają informacji o ŚDM, które odbędą się w Krakowie.
Wkład jasnogórskiego Sanktuarium w Światowe Dni Młodzieży wiąże się również z 25-leciem VI ŚDM na Jasnej Górze w 1991 r. Stąd hasłem towarzyszącym tegorocznym uroczystościom są słowa: „Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego”. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie jednocześnie inauguracją obchodów srebrnego jubileuszu tego spotkania młodych z Janem Pawłem II w Częstochowie.
– Włączamy się w te przygotowania Kościoła w Polsce do tego wielkiego wydarzenia i chcemy posłać młodzież od Maryi do Jezusa i przypomnieć o tym, że to tu św. Jan Paweł II zawierzał Matce Bożej młodych świata – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
O jednym z pierwszych spotkań papieża z młodymi świata, które odbyło się na Jasnej Górze w 1991 r. przypominają dużych rozmiarów zdjęcia z tego wydarzenia umieszczone na wałach klasztoru. Różnym fotografiom towarzyszy fragment Aktu Zawierzenia Młodzieży Świata: „My, młodzież całego świata, przychodzimy do Ciebie, Matko Chrystusa i Matko Kościoła. Przynosimy Tobie całą naszą młodość…”. Tekst jest przetłumaczony na kilka różnych języków.
– Wały są miejscem ewangelizacji wizualnej – zauważa jasnogórski przeor i podkreśla, że „obecne czasy to też kultura obrazu, dlatego pomysł na przypomnienie tego niezwykłego wydarzenia i w ten sposób”.
W 1991 r. w Częstochowie w dniach od 10 do 15 sierpnia odbył się VI Światowy Dzień Młodzieży. Było to wyjątkowe spotkanie młodych ze Wschodu i Zachodu. Na Jasnej Górze zgromadziło się wówczas prawie dwa miliony osób. Motywem przewodnim spotkania były słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” (Rz 8,15), a młodzież, trzymając się za ręce, śpiewała hymn „Abba, Ojcze”.
Uroczyści odpustowe rozpoczną się na Jasnej Górze już w wigilię święta, 14 sierpnia. O 20.00 Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Potem rozpocznie się modlitwa uwielbienia prowadzona przez zespół ”Mocni w Duchu”. Nocne czuwanie poprowadzi Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska.
15 sierpnia świętowanie rozpoczną Godzinki. O 8.00 odprawiona zostanie Msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek, które wyszły z Warszawy. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.