We Francji słabnie zainteresowanie synodem. Instytut Katolicki w Paryżu wychodzi z propozycją
12 października 2024 | 15:58 | Krzysztof Bronk | Parz[ Ⓒ Ⓟ
We Francji gaśnie zainteresowanie synodem – alarmuje katolicki dziennik La Croix. Powołując się na badania szwajcarskiego teologa, podaje, że tendencja ta pojawia się również w innych krajach zachodnich. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, Instytut Katolicki w Paryżu uruchomił comiesięczne webinary o synodalności.
La Croix przypomina, że procesem synodalnym od samego początku nie byli zainteresowani katolicy młodzi i konserwatywni. Teraz przestają się nim interesować również ci, którzy początkowo z wielkim zapałem zaangażowali się w jego przygotowanie w terenie, wiążąc z nim nadzieje na gruntowne zmiany w Kościele, dotyczące takich kwestii jak rola kobiet, celibat czy etyka seksualna. Paryski dziennik przypomina, że we Francji w przygotowania do Synodu zaangażowało się 150 tys. wiernych.
Konsultowani przez La Croix uczestnicy procesu synodalnego przyznają, że zniechęca ich brak informacji zwrotnej. „Odnosimy też wrażenie, że proces zboczył z kursu, niewiele ma wspólnego z początkowymi oczekiwaniami” – mówi 77-letnia Chantal Bartet, która wraz z mężem, diakonem stałym, zdołała zebrać w swym środowisku około stu odpowiedzi na przedsynodalną ankietę.
Cytowany przez La Croix szwajcarski teolog Arnaud Join-Lambert zauważa, że również w innych krajach zachodnich wygasa zainteresowanie Synodem. Przypomina, że przygotowania do Synodu wzbudziły silne oczekiwania zmian, co niektóre środowiska podekscytowało, a inne zaniepokoiło. Teraz, kiedy Synod, bardziej niż konkretnymi zmianami, zajmuje się samym sposobem działania Kościoła, osłabło zainteresowanie Synodem zarówno wśród jego zwolenników, jak i przeciwników.
Marta Titaniec: Kościół ważnym partnerem działającym na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci
Bp Alexander Joly, koordynator procesu synodalnego we Francji, przyznaje, że rozumie pewne rozczarowania, które mogły się pojawić w ostatnich miesiącach. Wskazuje jednak na bogactwo samego procesu. „Jego destabilizujący aspekt jest zarazem jego siłą, to bowiem Duch Św. nas prowadzi, choć czasami idziemy we mgle” – mówi francuski biskup. Dodaje, że w Synodzie nie chodzi o realizację jakiegoś programu, lecz o rozeznawanie.
Owoców procesu synodalnego broni też diakon Guillaume Houdan, członek krajowego zespołu ds. Synodu. Podkreśla, że dzięki niemu synodalność zakorzenia się we francuskim Kościele, a wierni uczą się metody Synodu, czyli rozmowy w Duchu Świętym.
Aby przeciwdziałać osłabieniu zainteresowania Synodem, Instytut Katolicki w Paryżu uruchomił w marcu osiem comiesięcznych webinarów. Są one poświęcone różnym zagadnieniom, takim jak liturgia, misja, diakonat stały, młodzież, zawsze w odniesieniu do synodalności. Jedno ze spotkań dotyczyło samej metody rozmowy w Duchu Świętym. Jak zapewniają organizatorzy, chętnych do udziału w tych szkoleniach nie brakuje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.