We włocławskim Seminarium uczczono św. Tomasza z Akwinu
29 stycznia 2011 | 11:02 | ks. an Ⓒ Ⓟ
28 stycznia gdy Kościół wspomina św. Tomasza z Akwinu, o godz. w seminaryjnym kościele pod wezwaniem św. Witalisa we Włocławku rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem ordynariusza bp Wiesława Meringa. Liturgię sprawowaną w języku łacińskim koncelebrowali księża biskupi: Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski oraz księża moderatorzy i profesorowie WSD. W Eucharystii uczestniczyły siostry zakonne, alumni, a także wierni świeccy.
Homilię wygłosił ks. prał. dr Tomasz Kaczmarek, któremu Akwinata patronuje. Kaznodzieja nawiązując do czytań mszalnych, przybliżył zgromadzonym ideę Bożego Królestwa, które nie ma nic wspólnego z przepychem ziemskich dworów. „Królować” w myśl Chrystusowej Ewangelii to znaczy panować nad złem dzięki autentycznej, służebnej miłości. Ksiądz profesor stwierdził, że każdy człowiek jest jedynym i niepowtarzalnym narzędziem, którym Pan posługuje się do budowania swego Królestwa na świecie. Narzędzie to będzie przydatne i pożyteczne o tyle, o ile pozostanie otwarte na chrześcijańską miłość i moc Jezusa – przypomniał kaznodzieja. Ks. prof. Kaczmarek zwrócił uwagę uczestników liturgii na postać św. Tomasza, jako na przykład takiej właśnie postawy. Posiadając niezwykły umysł i fenomenalną pamięć, ten wielki dominikanin do końca swoich dni pozostał niezwykle pokorny, nie pragnąc niczego innego poza Bogiem. Kaznodzieja nawiązując do biografii Świętego, przybliżył zgromadzonym jego życie, wskazując na niezłomną postawę i konsekwencję w realizowaniu Bożych planów. Ksiądz profesor zakończył swoją homilię zachętą do naśladowania św. Tomasza poprzez wierne trwanie w Kościele – „szkole Chrystusa”.
Po Komunii świętej ks. prał. dr Jacek Szymański – rektor WSD we Włocławku skierował pod adresem wszystkich, na czele z Pasterzem diecezji, słowo wdzięczności. Ksiądz rektor przypomniał, że od dwóch lat to właśnie z inicjatywy Księdza Biskupa Ordynariusza wspomnienie św. Tomasza z Akwinu obchodzone jest w diecezji w sposób tak uroczysty. Odpowiadając na podziękowanie księdza rektora, bp Mering wyraził swoją radość płynącą ze wspólnej modlitwy. Hierarcha podkreślił konieczność pamięci o osobie i dziele Akwinaty, który złotymi zgłoskami na zawsze zapisał się w historii filozofii i myśli teologicznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.