We wrześniu II Kongres Kultury Chrześcijańskiej
16 czerwca 2004 | 15:46 | aw, im //mr Ⓒ Ⓟ
Rozmowa syna chrzestnego Adolfa Hitlera z Żydem o dialogu Żydów, Polaków i Niemców, dyskusje panelowe o duchowej jedności Europy, roli mediów i miejscu kobiet w polityce to tylko niektóre punkty programu Międzynarodowego Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, zaplanowanego na 24-26 września br. w Lublinie.
O szczegółach poinformowano dziś podczas „spotkania przy kawie” dla dziennikarzy w Warszawie. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział pomysłodawcy i inicjatorzy Kongresu: abp Józef Życiński – metropolita lubelski, reżyser Krzysztof Zanussi oraz Piotr Wojciechowski, znany pisarz i publicysta.
– Pierwszy Kongres odbył się w 2000 roku pod hasłem „Godność człowieka odnawia się w Chrystusie” – przypomniał abp Życiński. – Po jego zakończeniu środowiska polonijne z wielu krajów prosiły, by powtarzać takie spotkania, nawet rokrocznie. Uznaliśmy jednak, że warto organizować kongresy co cztery lata, by zachować poczucie ciągłości – dodał.
Metropolita lubelski wskazał ma ważniejsze punkty programu – Kongres rozpocznie się od wręczeniu doktoratów honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego twórcom, którzy czerpią inspirację z chrześcijańskiego dziedzictwa – reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu i kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz wygłosi wykład o „homo sovieticus”, który znalazł się wśród liberałów. Odbędą się debaty o etyce w życiu politycznym, wartościach duchowych w kulturze postmoderny, o kobietach, uprawiających politykę, antysemityzmie bez Żydów. Francuska filozof Chantal Delsol wygłosi wykład o godności człowieka i poprawności politycznej, zaś Jan Nowak-Jeziorański będzie się zastanawiał, jak być patriotą w zjednoczonej Europie.
W programie Kongresu są takie rozmowy jak chrzestnego Hitlera, Martina Adolfa Bormanna, który jest zakonnikiem oraz ks. Jakuba Wekslera-Waszkinela, który jako niemowlę został uratowany przez swoich przybranych rodziców – chrześcijan. Redaktorzy naczelni miesięczników – „Więzi” Zbigniew Nosowski i „Christianitas” – Paweł Milcarek wezmą udział w dyskusji dwóch ambon „Jak być świadkiem wiary dzisiaj”.
Krzysztof Zanussi wyraził nadzieję, że w czasie obrad zetrą się rozmaite opinie, że ożywi debatę na wiele ważnych problemów, debatę, która osłabła i została „zamrożona” przez dyktat poprawności politycznej. Pisarz i publicysta Piotr Wojciechowski przypomniał, że twórcy potrzebują autentycznych wartości i dyskusje kongresowe mogłyby ich zainspirować. Stwierdził, że lubelskie spotkanie będzie też okazją do rozwinięcia wewnętrznego dialogu w Kościele – między jego grupami i środowiskami.
II Kongres Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się w Lublinie w dniach 24-26 września pod hasłem „Europa wspólnych wartości. Chrześcijańskie inspiracje w budowaniu zjednoczonej Europy”. Honorowym patronat nad Kongresem sprawuje kard. Paul Poupard, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. W Kongresie wezmą udział wybitni twórcy kultury, artyści i intelektualiści, jak również przedstawiciele świata mediów i polityki. Obrady toczyć się będą w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kongres przygotowywany jest pod kierunkiem abp. Józefa Życińskiego, metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL.Abp Życiński poinformował również, że dziś rano spotkała się kapituła nagrody TOTUS w dziedzinie kultury. Oprócz wybrania laureata nagrody (który otrzyma statuetkę oraz 50 tys. zł), ustalono również, że w tym roku Jan Nowak-Jeziorański zostanie uhonorowany specjalnym „listem hołdowniczym” za świadectwo całego życia. – Uznaliśmy, że nagroda pieniężna byłaby niestosowna w przypadku pana Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który całym swoim życiem umacniał w rodakach nadzieję i głosił prawdę – powiedział metropolita lubelski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.