We wrześniu papież odwiedzi kraje bałtyckie
10 marca 2018 | 12:11 | st, pb (KAI/katolis.lv/vilnensis.lt) | Watykan Ⓒ Ⓟ
W dniach od 22-25 września Ojciec Święty odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię – poinformował w piątek rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke. Choć nie jest jeszcze znany szczegółowy program papieskiej wizyty, wiadomo już, że papież odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę na Łotwie oraz Tallin w Estonii.
– Z wielką radością przyjmujemy wiadomość o zbliżającej się wizycie papieża Franciszka na Litwie 22 i 23 września – oświadczył metropolita wileński abp Gintaras Grušas.
Abp Grušas zauważył, że „ Ojciec Święty umacnia wiarę i przynosi nadzieję wszystkim krajom, które odwiedza”. Przypomniał, że wizyta Jana Pawła II na Litwie 25 lat temu „umocniła nas, gdy wychodziliśmy z lat sowieckiej okupacji i zaczęliśmy żyć w wolności”.
– Dziś czekamy na papieża Franciszka, aby przybył i umocnił nas, byśmy żyli naprawdę po chrześcijańsku w obliczu wyzwań współczesnego świata – powiedział hierarcha. Wezwał do modlitwy o „sukces papieskiej wizyty” i wyraził przekonanie, że będzie ona okazją do pokazania światu piękna Litwy.
Hasłem litewskiego etapu papieskiej pielgrzymki będą słowa zaczerpnięte z 1 Listu św. Pawła do Tymoteusza 1,1 – „Chrystus Jezus – nasza nadzieja”.
Główne elementy logo, poświęconego wizycie apostolskiej Ojca Świętego na Litwie, to: krzyż, tchnienie Ducha Świętego i słowa motto. Logo przypomina sztandar wielkanocny z krzyżem triumfalnym, jak w posągu zmartwychwstałego Chrystusa tradycyjnie noszonego w procesji wielkanocnej, symbolizującej Jego zwycięstwo nad śmiercią. Symbolika ta nawiązuje do cierpień znoszonych na rzecz wolności i wiary narodu litewskiego.
Z kolei mottem wizyty Franciszka na Łotwie są słowa zaczerpnięte ze starożytnego popularnego hymnu liturgicznego „Ave Maris Stella”: „Monstra te esse Matrem” (Okaż się nam matką). Nawiązują one do patronki Łotwy – Matki Bożej z Agłony, a także zawierzenia przez papieża Innocentego III Estonii i Inflant Marii Dziewicy na Soborze Laterańskim IV w 1215 r.
Metropolita Rygi, abp Zbigniew Stankiewicz komentując ogłoszenie celu papieskiej pielgrzymki zwrócił uwagę, że państwa bałtyckie zostały przez papieża wybrane spośród bardzo wielu, które go zapraszają, co oznacza, że są dla niego ważne. – Wizyta papieża Franciszka będzie wielkim błogosławieństwem Boga dla naszego narodu – stwierdził arcybiskup.
Hierarcha przypomniał wizytę Jana Pawła II na Łotwie sprzed 25 lat. – Scementowała nasze poczucie wartości i zachęciła nas do stopniowego rozwiązywania skomplikowanej, niebezpiecznej i ryzykownej sytuacji, jakiej wówczas stawialiśmy czoła – oświadczył arcybiskup stolicy Łotwy.
Jego zdaniem 25 lat później Franciszek przyjeżdża, by ponownie zachęcić i umocnić Łotyszów „na drodze złożonych przemian”. – Jest on pierwszym zatroskanym o małych i niedocenianych przez wielkich tego świata. Ale w ciągu dziejów świata Bóg tak często się nimi posługiwał, by dokonywać rzeczy wielkich. Jestem przekonany, że Łotwie powierzono szczególną misję w Bożych planach. Niech w tym wyjątkowym roku jubileuszu stulecia Łotwy wizyta papieża Franciszka pomoże nam to lepiej zobaczyć, docenić i wypełnić – wskazał abp Stankiewicz.
Logo wizyty Ojca Świętego w Estonii zawiera datę – 25 września 2018 r. oraz słowa „Mu süda, ärka üles”. Pochodzą one z estońskiej duchowej pieśni ludowej „Obudź się, moje serce” znanego kompozytora Cyrillusa Kreka. Symbolicznie przedstawiono kontury kraju, ozdobione kolorami żółtym i białym. W logo umieszczono także podobiznę uśmiechniętego i pozdrawiającego papieża Franciszka.
Papieska wizyta odbędzie się 25 lat po pielgrzymce do krajów nadbałtyckich św. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.