Drukuj Powrót do artykułu

We wtorek u św. Anastazji

20.02.2018 , Rzym / mip Ⓒ ℗

Sample Fot. Karelj / Wikimedia

Na dostojnym wzgórzu Palatynu, w sąsiedztwie Circus Maximus i dawnych cesarskich pałaców mieści się bazylika św. Anastazji. Niegdyś z tego miejsca obrzędem posypania głów popiołem rozpoczynała się papieska liturgia w Środę Popielcową. Rzymscy pielgrzymi przybywali tu także, podobnie jak my dzisiaj, w siódmym dniu wielkopostnej wędrówki stacyjnej.

Święta Anastazja była córką jednego z rzymskich patrycjuszy i św. Fausty – chrześcijanki z z Sirmium. Urodziła się na terenie dzisiejszej Serbii za panowania cesarza Dioklecjana. W czasach ogromnych prześladowań pomagała współwyznawcom. Przebierała się za żebraczkę i odwiedzała więzienia, by leczyć cierpiących i dokarmiać głodnych. Za wiarę w Chrystusa została skazana na śmierć i zamordowana w 303 lub 304 roku.

Relikwie Anastazji w V w. przeniesiono do dedykowanej jej świątyni w do Konstantynopolu. Kult świętej rozwijał się także w Rzymie. Poświęcono jej jedną z ważniejszych wówczas świątyń Rzymu, sąsiadującą z murami cesarskiej rezydencji na Palatynie.

Z bazyliką związany był również inny święty – Hieronim. Jak głosi tradycja mieści się tu ołtarz, przy którym odprawiał Eucharystię, a także jego kielich mszalny. Świadectwem obecności św. Hieronima są zdobiące kościół malowidła, zwłaszcza fresk w apsydzie, wykonany w IV w. na zlecenie papieża św. Damazego.

Również i ten kościół, jak wiele innych, został przebudowany w XVII wieku. Barokowe zdobienia przykryły niezauważalne dziś ślady wczesnochrześcijańskich korzeni. Nienaruszone pozostały natomiast podziemia świątyni, które skrywają sieć korytarzy, pozwalających komunikować się z mieszczącymi się nieopodal pałacami.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

We wtorek, 20 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Św. Faustyny, ul. Żuromińska 2
Kraków: kościół św. Józefa, os. Kalinowe
Poznań: kościół Nawrócenia Świętego Pawła, os. Piastowskie 79
Lublin: kościół Świętego Krzyża (KUL), al. Racławickie 14
Łódź: parafia św. Józefa (Ruda), ul Farna 12

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.