Wędrują z Legnicy do Matki Bożej Łaskawej
12 sierpnia 2021 | 15:46 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
Grupa ponad 30 osób wyruszyła z katedry legnickiej na trzydniową pielgrzymkę do Krzeszowa, do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na wielki odpust krzeszowski.
Pielgrzymów na drogę pobłogosławił proboszcz katedry ks. Robert Kristman. – Pielgrzymowanie jest pójściem w obecności Boga do miejsca upragnionego. Życzę wam takiego pielgrzymowania, niech Boże błogosławieństwo wam towarzyszy. Pokonywanie różnych trudności, które z pewnością będą, niech uświadomi wam, że Bóg jest z wami. Niech również Matka Boża wam towarzyszy. Ona jest zawsze tam, gdzie jest miłość, gdzie jest Kościół, gdzie jest wspólnota wierzących – powiedział przed błogosławieństwem ks. Kristman.
Wśród pielgrzymów są osoby, które wędrowały w tym roku na Jasną Górę w pielgrzymce sztafetowej, są też nowicjusze, którzy sprawdzają swoje możliwości. Wielu spośród pielgrzymów to ludzie młodzi, którzy chcieli jeszcze mocniej poczuć ducha pielgrzymowania.
– Mnie urzeka rodzinna atmosfera, wspólna modlitwa i śpiew – mówi Nikola z Legnicy. Dla Hani z Kunic to kolejna pielgrzymka, dzięki której ładuje się dobą energią, tak bardzo potrzebną na nowy rok szkolny. Weronika z Leśnej wędruje razem z 11-letnią siostrą. – Na pielgrzymce osiągam spokój, jest też radosna atmosfera, która zostaje na dłuższy czas – mówi.
Pielgrzymują również klerycy 3. roku, którzy pod okiem ks. Tomasza Metelicy, ojca duchownego, rozpoczęli swoje duchowe przygotowanie do przyjęcia stroju duchownego, czyli do obłóczyn.
Pielgrzymi dotrą na miejsce w sobotę. O g. 18 uczestniczyć będą w Mszy św. w bazylice, a później w nocnej procesji z ikoną Matki Bożej po Kalwarii krzeszowskiej. Osoby chętne zostaną na wielki odpust krzeszowski.
Głównej Mszy św. odpustowej w niedzielę w południe przewodniczyć będzie biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Po Eucharystii przewidziany jest festyn patriotyczny oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych.
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie nazywane jest Europejską Perłą Baroku, ze względu na bezcenne zabytki śląskiego baroku z freskami i obrazami Michela Willmanna i Georga Wilhelma Neunhertza. Znajduje się tutaj m.in. bazylika Matki Bożej Łaskawej z najstarszą ikoną maryjną w Polsce, sanktuarium św. Józefa (kościół Bractwa św. Józefa założonego przez opata Bernarda Rosę) oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. Na uwagę zasługują także organy Ebglera, które zachowały niemal 100 % oryginalność.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.