Weekendowe rekolekcje „Wiara ojców naszych”
29 stycznia 2012 | 16:58 | rk Ⓒ Ⓟ
Apel Jasnogórski i zaproszenie na maryjny dzień skupienia w ramach Krucjaty Różańcowej w intencji Polski zakończyły rekolekcyjny weekend, który odbył się 28 stycznia w pallotyńskiej parafii w Bielsku-Białej. Na spotkanie pod nazwą „Wiara ojców naszych” złożyły się konferencje, Msza św. i modlitwy z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty przez cały dzień.
Podczas konferencji prof. Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie mówił między innymi o znaczeniu patriotyzmu Polaków w dziejach Polski. Zwracał uwagę, że w dzisiejszych czasach bardziej stawia się na umiejętności samorealizacji, ekonomicznego radzenia sobie w życiu młodych ludzi, niż poznawanie historii Polski i jej chrześcijańskiego dziedzictwa.
W jednym z dwóch swoich wykładów pracownik IPN przypomniał postaci niezłomnych z najnowszej historii Polski, które jego zdaniem nadal powinny stanowić inspiracje dla współczesnych Polaków: m.in. Łukasza Cieplińskiego, ks. Tomasza Rostworowskiego, o. Mariana Pirożynskiego, ks. Józefa Wójcika i prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Mszy podczas sobotniego spotkania przewodniczył ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego. W kazaniu pallotyn podkreślał potrzebę obrony i budowania na prawdzie polskiego dziedzictwa narodowego. Apelował też o zaangażowanie modlitewne w tej intencji. „Krytykować, narzekać zawsze można, ale w ten sposób żadne dobro się nie rodzi. Jeśli ktoś narzeka, że w Polsce jest źle, zapytaj – a kiedy ostatni raz modliłeś się w jej intencji? Dobro rośnie powoli – trzeba wierności i stałości” – mówił kaznodzieja, który poprowadził także konferencję „Fatimskie dziedzictwo i polskie ślubowanie”.
Spotkanie u pallotynów zakończył Apel Jasnogórski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.