Drukuj Powrót do artykułu

Węgrów: Msza Wieczerzy Pańskiej

30 marca 2018 | 11:15 | ks. mg | Węgrów Ⓒ Ⓟ

Bp Tadeusz Pikus w Wielki Czwartek w Węgrowskiej Bazylice przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Pasterza diecezji i przybyłych gości powitał gospodarz miejsca, ks. prał. Leszek Gardziński. Wyraził radość z obecności biskupa podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

W homilii ordynariusz przypomniał, że w ten wielkoczwartkowy wieczór wspominamy moment ustanowienia przez Jezusa dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. W tak bardzo tragicznej chwili Chrystus daje siebie samego. Wymownym znakiem miłości i postawy służby Jezusa jest umycie nóg uczniom. Każdy człowiek potrzebuje tego obmycia Zbawiciela. Zachowanie św. Piotra wskazuje jednak, że człowiek nie zawsze chce i potrafi przyjąć dar Boży – przypomniał biskup.

Wieczernik uczy, w jaki sposób dawać siebie oraz jak umiejętnie przyjmować dary pochodzące zarówno od Boga i od drugiego człowieka. Biskup podając przykłady z życia wskazał, że w okazywaniu miłości nie chodzi o wielkie rzeczy, że miłość składa się z drobiazgów, choć sama w sobie drobiazgiem nie jest. Zaapelował o ufne przychodzenie do Jezusa i otwarcie się na Jego łaskę.

Wymownym momentem był obrzęd umycia nóg. Biskup obmył i ucałował nogi dwunastu mężczyzn. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło procesjonalne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia, czyli tzw. ciemnicy. Podczas Mszy śpiewał chór parafialny.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.