Węgrów: wernisaż wystawy upamiętniającej Powstanie Styczniowe (zapowiedź)
25 stycznia 2022 | 15:59 | UdSKiOR | Węgrów Ⓒ Ⓟ
W ramach obchodów 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, 26 stycznia br. w klasztorze poreformackim w Węgrowie (woj. mazowieckie) odbędzie się wernisaż stałej ekspozycji muzealnej poświęconej Powstaniu Styczniowemu oraz bitwie pod Węgrowem. Uroczystość tę poprzedzi spotkanie pt. „Pokolenia pamiętają – Rok 1863″, w którym wezmą udział m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, senator RP Maria Koc oraz biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk.
Spotkanie w Węgrowskim Ośrodku Kultury rozpocznie się o godz. 11:00. W programie wydarzenia zaplanowano przemówienie okolicznościowe ministra Kasprzyka, a także uroczyste ceremonie wręczenia medali „Pro Patria” oraz Krzyży Orderu Odrodzenia Polski III, IV i V klasy. W drugiej części spotkania odbędzie się projekcja filmu pt. „Rok 1863″, po której głos zabiorą przedstawiciele Centralnej Biblioteki Wojskowej.
O godz. 13:00 uczestnicy przeniosą się do podziemi klasztoru poreformackiego w Węgrowie, gdzie obędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji muzealnej poświęconej Powstaniu Styczniowemu oraz bitwie pod Węgrowem.
Bitwa pod Węgrowem
Po ataku w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. powstańcom udało się opanować Węgrów i oczyścić go z posterunków wojsk rosyjskich. Polscy dowódcy Władysław Jabłonowski ps. „Genueńczyk” i Jan Matliński ps. „Sokół” założyli w pobliżu miasta obóz wojskowy, w którym zebrało się 3500 powstańców. Zaalarmowany garnizon rosyjski w Siedlcach postanowił odbić Węgrów. W tym celu wysłano oddział pułkownika Georgija Papaafanasopuło w sile 1000 ludzi z kilkoma armatami. Miasto zostało otoczone kordonem i stanowiło łatwy cel ostrzału. Jedynie śmiały manewr zaczepny wojsk polskich mógł uratować powstańców. W tym celu grupa ok. 1000 kosynierów, dowodzonych przez Władysława Jabłonowskiego, przeprowadziła atak na rosyjskie armaty. Straty polskie były poważne, jednak Rosjanie zmuszeni byli odstąpić, co pozwoliło pozostałym oddziałom powstańczym bezpiecznie ewakuować się z miasta.
Wiadomość o niespodziewanym zwycięstwie Polaków szybko obiegła opinię publiczną, a bitwa węgrowska została szeroko upamiętniona w kulturze polskiej, jak i za granicą, m.in. przez Cypriana Kamila Norwida, który w wierszu Vanitas przyrównał nierówną walkę kosynierów w Węgrowie do bitwy pod Termopilami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.