Drukuj Powrót do artykułu

Węgrzy i Ukraińcy będą pielgrzymować z Polakami

10 lipca 2018 | 15:06 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Magdalena Pijewska / Niedziela / Episkopat.pl

Obywatele Węgier i Ukrainy oraz członkowie międzynarodowej wspólnoty Cenacolo chcą pójść pieszo na Jasną Górę razem z wiernymi diecezji tarnowskiej. O przygotowaniach do rekolekcji w drodze poinformował dziś dziennikarzy ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

„Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa” – takie hasło będzie towarzyszyć XXXVI Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej. Rekolekcje poprowadzi jezuita o. Remigiusz Recław z Łodzi. Jest on m.in. duszpasterzem wspólnoty charyzmatycznej “Mocni w Duchu” i cenionym rekolekcjonistą.

Kilka tysięcy pielgrzymów przeżyje specjalnie przygotowane uwielbienie – zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami ks. Zbigniew Szostak.

„Będziemy pod skałkami w Trzebniowie wychwalać Boga, że pozwolił nam pielgrzymować. To będzie wspólnotowa modlitwa rzeszy pielgrzymów, bo w Trzebniowie spotykają się wszystkie grupy pielgrzymkowe, które od pierwszego dnia idą innymi trasami. Było tam dotychczas nabożeństwo pokutne, a teraz będzie uwielbienie” – dodaje ks. Szostak.

O. Remigiusz przygotował także konferencje, które będą nagrane i pielgrzymi będą mogli słuchać tych rozważań podczas drogi.

Pielgrzymi 17 sierpnia wyruszą z Tarnowa na Jasną Górę. Zgłoszenia przyjmowane są we wszystkich parafiach diecezji tarnowskiej do końca lipca. Później będzie można zapisywać się u przewodników.

Razem z wiernymi diecezji tarnowskiej na szlak wyruszą także wierni m.in. z Węgier i Ukrainy – poinformował ks. Zbigniew Szostak.

Ponieważ ok. 30 proc. pątników idzie co roku po raz pierwszy, dyrekcja PPT radzi, by przed wymarszem porozmawiać z doświadczonymi pątnikami. „Nie wybierajmy się na szlak w nowych butach, bo szybko mogą być problemy” – radzi ks. Szostak.

Koszt pielgrzymki wynosi 90 zł od osoby. Jeśli z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60 zł, a każde następne dziecko tylko 20 zł.

Dyrekcja PPT zachęca do odwiedzania pielgrzymów, ale zdaniem ks. Szostaka potrzeba co najmniej trzech dni, aby poczuć ducha pieszej pielgrzymki. „Osoby, które dołączają do grup też powinny się zgłosić do przewodnika. My bierzemy za nie odpowiedzialność” – dodaje ks. Szostak.

Media co roku relacjonują to wszystko co dzieje się na trasie pielgrzymki, więc wielu duchowych pielgrzymów może łączyć się z rekolekcjami w drodze. Na szlak – jak co roku – wyruszy kilka osób z diecezjalnej rozgłośni radia RDN, by każdego dnia przygotowywać relacje, materiały i transmisje.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.