Wernisaż wystawy „Nie samym chlebem…”
13 czerwca 2020 | 07:00 | apis / hsz | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
Asterysk służący do przykrywania prosfory – chleba używanego do sprawowania liturgii wschodniej – oraz pieczęć służąca do oznaczania prosfory, na której wyżłobione litery oznaczają, że „Chrystus zwycięża” – to eksponaty, jakie podarował bp Krzysztof Nitkiewicz na wystawę „Nie samym chlebem…”. Wernisaż jej odbył się 12 czerwca w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.
Zwiedzający mogą podziwiać ryciny datowane od XVI do XIX w. nawiązujące tematyką do Eucharystii oraz wybrane przykłady paramentów liturgicznych, na które składają się: welony kielichowe, palki, manipularze, korporały będące w bogatych zbiorach muzeum.
Nie zabrakło dzieł reprezentujących różne nurty sztuki, także współczesnej, które łączy refleksja o charakterze religijnym.
W sali otwierającej ekspozycję zaprezentowany został stół z naczyniami i nakryciem, pochodzący ze zbiorów muzeum. W gablotach wyeksponowane są także narzędzia używane przed wiekami do wypiekania chleba, sprawowania liturgii. Wystawa czynna będzie do jesieni tego roku. Wstęp jest bezpłatny.
Ekspozycja zorganizowana została na rocznicę sandomierskiej wizyty św. Jana Pawła II. Wpisuje się także w obchodzony w diecezji sandomierskiej IV Kongres Eucharystyczny.
W wernisażu uczestniczyli m.in.: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski, kapłani siostry zakonne oraz zaproszeni artyści, którzy użyczyli swoich prac na potrzeby wystawy. W roli gospodarzy byli: ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum oraz Urszula Stępień, kustosz muzeum i autorka wystawy.
Otwierając wystawę bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do jej tytułu – „Nie samym chlebem…” – zwracając uwagę na to, że obraz stołu, uczty i pokarmu pojawia się w Piśmie Świętym wielokrotnie.
– Tertulian mówi, że kiedy w starożytnym Rzymie właściciel dawał niewolnikowi wolność, finałem aktu prawnego było zaproszenie go na ucztę i wspólne spożywanie posiłku. Przez ofiarę Jezusa Chrystusa, Bóg uczynił nas swoimi dziećmi i zaprasza do wspólnego stołu. „A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem” (Ga 4, 7). Stąd podobieństwo stołu i ołtarza – wyjaśniał biskup.
Jak zaznaczała pomysłodawczyni i kurator wystawy Urszula Stępień, stół przyciąga ku sobie i jednoczy, stanowi serce domu, ale nie jest to wystawa ani o stole ani o chlebie. „Pragniemy zaprezentować wyrażoną językiem sztuki tajemnicę i piękno spotkania Boga i człowieka” – wyjaśniała kurator wystawy.
Dzieła prezentowane w Muzeum Diecezjalnym wywodzą się z różnych tradycji artystycznych. „Wszystkie łączy jednak wewnętrzna siła i czytelna refleksja o charakterze duchowym, a także przywiązanie do wartości trwałych i ponadczasowych” – mówi Urszula Stępień.
Historia sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego sięga 1902 r. Powstało ono dzięki inicjatywie profesorów miejscowego Seminarium Duchownego. W 1937 r. zostało otwarte w obecnej siedzibie w późnogotyckim Domu Jan Długosza pod nazwą Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu. Budynek wzniesiony został w latach 1476-1478. Do 1819 r. był w posiadaniu księży mansjonarzy.
Muzeum jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, którego mury mieszczą dziś bogate zbiory sakralne. Zwiedzać tu można m.in.: cenne przykłady rzeźby sakralnej, malarstwa, tkaniny jak równie sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.