Wernisaż wystawy plenerowej „Gdynia na straży wybrzeża 1921–1939”
18 kwietnia 2023 | 18:59 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Z okazji stulecia otwarcia Portu Wojennego w Gdyni przygotowano wystawę plenerową „Gdynia na straży wybrzeża 1921–1939”. Ekspozycję od dziś można oglądać przed Domem Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64. W czasie otwarcia wystawy postać bł. ks. kmdr. por. Władysława Miegonia, kapelana wojskowego i męczennika przypomniał ks. kpt Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego.
Organizatorami i twórcami ekspozycji są Centralna Biblioteka Wojskowa, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wernisaż rozpoczął się w Domu Polonii. Zebranych powitał Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Jan Tarczyński, dyrektor CBW podkreślił, że „II Rzeczpospolita nie zmarnowała lat pokojowego bytu, ale twórczo wykorzystała potencjał swoich obywateli”. – Wystawą „Gdynia na straży Wybrzeża 1921–1939”, przedstawiamy militarną historię gdyńskiego portu, mniej znany, ale nadzwyczaj ważny wycinek historii Marynarki Wojennej, tworzonej siłą całego narodu dla zabezpieczenia jej morskiej tożsamości – powiedział. Zapowiedział otwarcie wystawy w Gdyni i innych miejscowościach na Wybrzeżu.
Dyrektor Tarczyński przywołał maksymę „Historia jest nauczycielką życia”. – Trzeba tylko wyciągać odpowiednie wnioski tak jak zrobili to twórcy Gdyni, stawiając ją na straży polskiego Wybrzeża gospodarczo i militarnie – powiedział.
Odczytane zostały listy od wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej i szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Wspomnienie o bł. ks. kmdr. por. Władysławie Miegoniu, kapelanie Marynarki Wojennej, odczytał ks. kpt. Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego. Podkreślił, że po zorganizowaniu Biskupstwa Polowego w 1919 r. ks. Miegoń uzyskał zgodę na pracę wśród żołnierzy, przeszedł do duszpasterstwa wojskowego i jako kapelan towarzyszył żołnierzom Batalionu Morskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, w walkach pod Ostrołęką i Łomżą. – Już wtedy zyskał sobie wśród marynarzy przydomek „święty” – mówił ks. Kaniecki.
Kanclerz Kurii Polowej przypomniał także, że w czasie trwającej 19 dni obrony Wybrzeża w 1939 r. kapelan trwał na posterunku, pomagał rannym, udzielał namaszczenia, odprawił pogrzeb dowódcy obrony Wybrzeża płk. Stanisława Dąbka, a po upadku obrony mimo, że jako kapelan, zgodnie z Konwencją Genewską otrzymał dokument gwarantujący mu nietykalność, pozostał z żołnierzami. – Odrzucił wolność, by pozostać z ludźmi, którzy potrzebowali posługi. Został z rannymi marynarzami. Dobrowolnie wybrał męczeństwo. Jako oficer, zgodnie ze wspomnianą Konwencją, miał prawo przebywania w obozie jenieckim, jednak z uwagi na to, że był kapłanem, odmówiono mu tego prawa – powiedział ks. Kaniecki.
Kapelan przypomniał też, że ks. Miegoń poniósł śmierć 15 października 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau a 13 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Władysława Miegonia w grupie 108 błogosławionych męczenników. – Bł. ks. Miegoń jest patronem parafii wojskowej w Świnoujściu, w dekanacie Marynarki Wojennej. W ubiegłym roku bł. ks. Władysław Miegoń został pośmiertnie awansowany na stopień komandora porucznika – powiedział ks. Kaniecki.
Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasz Miegoń wspomniał o obronie portu wojennego w Gdyni w perspektywie wspomnień kmdr. por. Jacentego Dehnela, zastępcy dowódcy okrętu szkolnego „Mazur”. 1 września 1939 roku, w czasie nalotu samolotów Luftwaffe na port oksywski, Dehnel dowodził działaniami artylerii przeciwlotniczej swojej jednostki a po uszkodzeniu „Mazura” eksplozją jednej z bomb osobiście prowadził ogień przeciwlotniczy z tonącego okrętu już po komendzie jego opuszczenia. Za bohaterską postawę oficer został dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.
O materiałach zaprezentowanych na ekspozycji opowiedziała Zofia Kunert z Ośrodka Informacji Naukowej CBW, która wraz z Arkadiuszem Wingertem jest autorką wystawy. Znalazły się na niej unikatowe fotografie i dokumenty, m.in. mapy związane z historią portu wojennego w Gdyni, poświęcone jego budowie oraz obronie w okresie kampanii wrześniowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.