Wezwał Syrię do reform
10 czerwca 2011 | 08:12 | pb / ju. Ⓒ Ⓟ
Do reform politycznych, gospodarczych i społecznych wezwał władze Syrii Benedykt XVI w przesłaniu wręczonym nowemu ambasadorowi tego kraju przy Stolicy Apostolskiej. Podziękował także za przyjęcie na terytorium tego kraju licznych uchodźców, w tym wielu chrześcijan.
44-letni Hussan Edin Aala złożył w czwartek na ręce papieża listy uwierzytelniające. Jest on jednocześnie ambasadorem w Hiszpanii, gdzie rezyduje.
Odnosząc się do „wydarzeń ostatnich miesięcy w niektórych krajach basenu Morza Śródziemnego, w tym Syrii”, Ojciec Święty zauważył, że są one wyrazem „pragnienia lepszej przyszłości w dziedzinie gospodarki, sprawiedliwości, wolności i udziału w życiu publicznym”. – Wydarzenia te ukazują również naglącą konieczność prawdziwych reform w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym – podkreślił papież.
Jego zdaniem ewolucja ta nie powinna dokonywać się z użyciem „nietolerancji, dyskryminacji czy konfliktu, ani tym bardziej przemocy”, lecz „w pełnym poszanowaniu prawdy, współistnienia, słusznych praw osób i grup, a także pojednania”. Tymi zasadami powinny kierować się władze, biorąc pod uwagę dążenia społeczeństwa i instancji międzynarodowych.
Według Benedykta XVI, aby w tym regionie zapanował pokój, potrzebne jest „rozwiązanie globalne”, które nikogo nie wyklucza z negocjacji i bierze pod uwagę dążenia i uprawnione interesy różnych ludów. – Nie może ono naruszać interesów żadnej z zainteresowanych stron. Musi być kompromisem, a nie jednostronnym wyborem narzuconym siłą. Nie załatwia ona bowiem niczego, podobnie jak niewystarczające są rozwiązania częściowe lub jednostronne – zaznaczył papież.
Przy okazji podziękował mieszkańcom Syrii za przyjęcie licznych uchodźców, przybyłych głównie z Iraku, wśród których jest wielu chrześcijan.
Ojciec Święty przypomniał, że od początku istnienia Kościoła Syria jest miejscem ważnym dla chrześcijan. Począwszy bowiem od św. Pawła, Apostoła Narodów, który spotkał zmartwychwstałego Chrystusa na drodze do Damaszku, wielu wielkich świętych naznaczyło historię tego kraju. Równie liczne są pozostałości kościołów, klasztorów i mozaik z pierwszych wieków ery chrześcijańskiej.
Ponadto Syria tradycyjnie była przykładem tolerancji i harmonijnego współżycia chrześcijan i muzułmanów. Również dzisiaj stosunki ekumeniczne i międzyreligijne są dobre – wskazał Benedykt XVI. Wyraził życzenie, by to współistnienie różnych kulturowo i religijnie części narodu rozwijało się „dla większego dobra wszystkich, wzmacniając tym samym jedność opartą na sprawiedliwości i solidarności”.
Jako szczególnie istotne dla trwałości tej jedności papież wskazał uznanie centralnego charakteru godności osoby ludzkiej w instytucjach, prawie i działaniach społecznych. W konsekwencji, „istotnie ważne” jest kierowanie się dobrem wspólnym, zostawiając za sobą „interesy osobiste lub stronnicze”. Dlatego trzeba uznać drogę dialogu i współpracy za właściwy sposób konfrontowania punktów widzenia i poszukiwania zgody miedzy różnymi częściami społeczeństwa.
Podkreślając pozytywną rolę chrześcijan w Syrii, którzy angażują się w tworzenie społeczeństwa, w którym byłoby miejsce dla każdego, Ojciec Święty wskazał szczególnie na „docenianą przez wszystkich” służbę Kościoła katolickiego w dziedzinie społecznej i edukacyjnej. Wskazał przy tym na znaczenie dialogu współpracy z muzułmanami, które służą wspólnemu dobru. Życzył też narodowi syryjskiemu, by żył w pokoju i braterstwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.