Drukuj Powrót do artykułu

Wiara młodych muzułmanów oderwana od polityki

09.01.2018 , Marburg / ts / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Dla arabskiej młodzieży muzułmańskiej bardzo ważna jest ich osobista wiara. Jednak, jak twierdzi ekspert ds. bliskowschodnich w Centrum Studiów Bliskowschodnich w Marburgu Rachid Ouaissa, wiara tych młodych jest coraz bardziej oderwana od polityki.

W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA kierownik Centrum Studiów Bliskowschodnich w Marburgu zwrócił uwagę, że podobnie jak w Niemczech, gdzie ze względu na różnorakie możliwości spędzania wolnego czasu, Internet i masową konsumpcję, propozycje Kościołów nie mają już takiego znaczenia jak przed laty, również w obszarze arabskim zmniejsza się wśród młodych ludzi znaczenie meczetów i imamów.

Ouaissa jest współautorem wydanego przez Fundację Friedricha Eberta studium „Między nieświadomością i wiarą”. Publikacja poświęcona młodzieży na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej ukazała się 8 stycznia w formie książkowej. Według studium opracowanego na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 9 tys. młodych ludzi w Egipcie, Bahrajnie, Jemenie, Jordanii, Libanie, Maroku, Palestynie i Tunezji, 94 proc. respondentów stanowią muzułmanie.

„Dla nich i dla ich samookreślenia religia odgrywa ogromną rolę, ale dla większości z nich religijność stanowi sprawę prywatną” – stwierdził Ouaissa. Dodał, że „w islamie zachodzą podobne procesy jak w Kościele, który przestaje być atrakcyjny jako miejsce wspólnej religijności”. Spośród młodych użytkowników Internetu tylko 9 proc. interesuje się tematami politycznymi i 13 proc. – tematami religijnymi, a poza tym „interesuje ich to samo, co innych: sport, moda, muzyka, gry i szukanie przyjaciół”.

Czytaj także: Sułtanowie potępiają nietolerancję w imię islamu

Z przeprowadzonych ankiet nie wynika, żeby rosło zainteresowanie młodych muzułmanów obecnym w Internecie ugrupowaniem terrorystycznym Państwo Islamskie. Jednym z największych niebezpieczeństw i obaw wśród młodzieży na całym świecie jest przemoc – stwierdził politolog. Według niego, „młodzi nie chcą państwa opartego na szariacie, ale raczej na systemie demokratycznym”. Wielu jednak pragnie silnych osobowości u władzy.

Wersja do druku

Przeczytaj także

09 stycznia 2018 10:27

Ambasador Kotański dla KAI o audiencji papieża dla dyplomatów

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.