Wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji: każdy może trudności zawieźć do Lourdes
30 kwietnia 2024 | 12:08 | Polskifr.fr | Paryż Ⓒ Ⓟ
Tak wielu ludzi z Lourdes wróciło uzdrowionych na ciele i na duszy. Każdy z nas może tam jechać, aby przynieść swoje trudności, ale także w trud pielgrzymowania włączyć intencje swoich parafialnych wspólnot, rodzin i swoje osobiste – powiedział portalowi Polskifr.fr wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. dr Paweł Pietrusiak, który w tym roku będzie opiekunem duchowym 147. Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes. Odbędzie się ona w dniach 8-11 maja.
Szczególną grupą wśród uczestników tegorocznej pielgrzymki będą Polacy z północnej Francji. Jak przypomniał ks. Pietrusiak „obchodzą swoją setną rocznicę przybycia wielkiej polskiej robotniczej emigracji na początku XX wieku” do Francji. Poza tym w tym roku przypada 100. rocznica powstania Polskiego Zjednoczenia Katolickiego na francuskiej północy.
Maryja jest wzorem dla pielgrzymujących. „To wielka okazja, abyśmy mogli stać się na wzór Maryi, która była uczennicą Jezusa i szła za Nim dyskretnie, słuchając Jego słów, krok w krok. Pielgrzymka to jest takie też podążanie za Jezusem na wzór Maryi” – podkreślił ks. Paweł Pietrusiak, zapraszając Polaków z Francji i innych krajów do wspólnego pielgrzymowania.
„Lourdes to jest miejsce, które nam przypomina najpierw o tym szczególnym tytule Maryi, jakim jest Niepokalanie Poczęta. To jest miejsce, gdzie Maryja bardzo mocno zapraszała do pokuty, do nawrócenia i do modlitwy za grzeszników. Chyba to, co szczególnie rzuca się w oczy i kojarzy nam się z Lourdes, to jest doświadczenie uzdrowienia” – zaznaczył rozmówca Polskifr.fr, wskazując na główne elementy duchowości sanktuarium w Lourdes, u stóp Pirenejów, gdzie w 1858 r. Maryja objawiała się św. Bernadecie Soubirous.
W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: Msza św. międzynarodowa w podziemnej bazylice św. Piusa X, Msza św. w Grocie Massabielle, Procesja Eucharystyczna, Droga Krzyżowa. Będzie również możliwość zwiedzania grot Bétharram – jednej z największych atrakcji turystycznych w regionie. Będzie też „oczywiście czas na to, abyśmy spędzili wspólnie wieczór, modlitwę, rozmowę, dzieląc się doświadczeniami naszego chrześcijańskiego i polonijnego życia” – poinformował wicerektor PMK we Francji i dyrektor Seminarium Polskiego w Issy-les-Moulineaux.
Pielgrzymi będą mieszkać m.in. w Domu Polskiej Misji Katolickiej „Bellevue”, a także w hotelu Saint Louis, który znajduje się niedaleko Groty objawień. Większość pielgrzymów przyjedzie do Lourdes autokarami z Paryża. Zapisywać się można w parafii na „Concorde” (e-mail: paroissepolonaisedeparis@gmail.com, tel.: 0155353225) – zostało już tylko kilka miejsc!
Od blisko 150 lat Polonia pielgrzymuje do Lourdes. Tradycją stało się, że pielgrzymka jest organizowana w okolicach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Polska Misja Katolicka w łączności z Polonią innych krajów nie ma wątpliwości, że tę ważną tradycję wspólnego pielgrzymowania do Lourdes trzeba pielęgnować.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.