Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX
Drukuj Powrót do artykułu

Wideo-orędzie Kościoła anglikańskiego potępiające niewolnictwo

16.03.2007 , ts Ⓒ ℗

Dwaj najwyżsi rangą przedstawiciele Kościoła anglikańskiego Anglii w orędziu nagranym na wideo napiętnowali handel niewolnikami. Arcybiskupi Canterbury i Yorku, Rowan Williams i John Sentamu wypowiedzieli się w związku z 200. rocznicą zniesienia niewolnictwa.

Z tej okazji odbędzie się 24 marca w stolicy Wielkiej Brytanii „Marsz świadectwa” zorganizowany przez oba Kościoły.
Film ukazuje arcybiskupów Williamsa i Sentamu w scenerii dawnego targu niewolnikami na wyspie Zanzibar we wschodniej Afryce. Przewodnik pokazuje anglikańskim hierarchom dwa doły, w których przetrzymywano po ok. 175 ludzi.
Wstrząśnięci tym widokiem arcybiskupi stwierdzają, że jeszcze i dziś istnieją różne formy niewolnictwa. Ludzki „instynkt zniewolenia” jest jeszcze bardzo mocno obecny we współczesnym świecie, przypomina abp Williams.
W związku z 200. rocznicą zniesienia niewolnictwa, 25 marca planowane są w Wielkiej Brytanii okolicznościowe imprezy. M.in. działacze praw człowieka z Hull w północnej Anglii zamierzają zakończyć w Londynie swój 400-kilometrowy marsz w łańcuchach. Jedną z uczestniczek tej inicjatywy jest kobieta, której przodek William Wilberforce (1759-1833) był zagorzałym przeciwnikiem niewolnictwa.

Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.