Widowisko historyczne w Drzewnicy
05 września 2010 | 15:10 | rm/ms Ⓒ Ⓟ
Historyczna inscenizacja upamiętniająca m.in. zamordowanych księży przez hitlerowskich żołnierzy, odbyła się 5 września w Drzewicy koło Opoczna. Celebrowano także Mszę św. w intencji drzewiczan zamordowanych okresie okupacji hitlerowskiej.Rekonstruktorzy przedstawili sceny z pierwszych dni września 1939 r., gdy Niemcy zabili w Drzewicy miejscowego proboszcza ks. Stanisława Klimeckiego i kapelana Wojska Polskiego ks. Antoniego Dolacińskiego.
Widowisko historyczne odbyło się przy drzewickim kościele. Broń użyta podczas inscenizacji pochodziła z Łódzkiego Centrum Filmowego.
Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, które przygotowało inscenizację podkreśla, że wielu drzewiczan nadal pamięta o tragicznych wydarzeniach sprzed 71 lat. W zamyśle organizatorów widowiska było przypomnienie tamtych wydarzeń młodemu pokoleniu. Wszyscy z zainteresowaniem śledzili sceny odtwarzane przez rekonstruktorów. – Cieszy mnie przede wszystkim to, że poprzez tę rekonstrukcję pokazujemy mieszkańcom Drzewicy zdarzenia, które rzeczywiście miały tu miejsce. To jest nasza historia, o której musimy pamiętać – mówił burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.
Inscenizacja odbyła się właśnie pod patronatem burmistrza Drzewicy i miejscowego proboszcza ks. Adama Płuciennika. Sceny sprzed lat odtwarzały grupy rekonstrukcyjne z Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego, Konewki i Opoczna. W rolę miejscowego proboszcza ks. Stanisława Klimeckiego wcielił się ks. Marek Maciążek, wikariusz drzewickiej parafii. – Trema była, ale i ogromne wewnętrzne przeżycia związane z odtwarzaniem właśnie takiej roli – przyznał. Nie wykluczył jednak udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach, z jednym jednak zastrzeżeniem. – Na rozstrzelanie raczej nie dam się już namówić – powiedział wikariusz.
Impreza odbyła się pod patronatem Radia Plus Radom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.