Więcej nas łączy niż dzieli
29 listopada 2013 | 23:17 | iś / pm Ⓒ Ⓟ
W obliczu wyzwań współczesnego świata, w którym kwestionowane jest wszystko, także prawo Boże i naturalne, wbrew pozorom więcej nas łączy niż dzieli – powiedział abp Józef Michalik.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w ekumenicznych nieszporach z udziałem członków episkopatów Polski i Rosji, które odbyły się dziś w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie.
Nabożeństwo podczas którego modlono się o zgodę i miłość pomiędzy chrześcijanami było częścią trwającej od 28 do 30 listopada konferencji „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”. Modlitwom przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce w asyście duchowieństwa dekanatu warszawskiego.
Zebranych w katedrze powitał metropolita Sawa, który wyraził nadzieję, że wspólna modlitwa posiada ona wielką moc wspomagającą pracę w kierunku pojednania narodów Polski i Rosji.
– Już starożytni, świadomi ważności modlitwy, idąc w ślad św. apostoła Pawła, stale przypominali ludziom prawdę zawartą w wezwaniu: ora et labora – powiedział hierarcha. – Najpierw musi mieć miejsce modlitwa, a dopiero po niej praca. Bo bez woli Bożej i modlitwy daremny jest ludzki wysiłek. Uświęcony modlitwą umysł ludzki zdolny jest by ukierunkować całą ludzką energię w stronę dobra. My, uczestnicy konferencji pragniemy dobra dla naszych narodów i naszych Kościołów.
Następnie abp Sawa stwierdził, że dojrzała modlitwa połączona jest z darem miłości i przynosi obfity plon, ponieważ bez niej nie można uzyskać ani jedności ani wolności ani prawdy. Zaś poznanie prawdy owocuje wzrostem miłości. A ponieważ miłość jest z natury swojej siłą jednoczącą, jej moc pomaga nam w nawiązywaniu braterskich stosunków i niszczy egoizm.
– Dzisiaj głęboko wierzymy, że Chrystus jest wśród nas, ponieważ zebraliśmy się w Jego imię. Nie zważając na nasze słabości i historyczne obciążenia jesteśmy razem i razem wznosimy modlitwy prosząc Go, by błogosławił nam, naszym Kościołom, naszym narodom w szlachetnym dziele jednania ludzi pomiędzy sobą – mówił abp Sawa.
– Chrystus dziś wzywa nas wszystkich: nie bójcie się, pracujcie dla dobra Mojego imienia. Ja jestem z wami! Zaufajmy mu w naszej pracy, którą dziś kontynuujemy. Nastała epoka Ducha Świętego, którego my jesteśmy narzędziem. Mamy poddawać się Jego natchnieniom- powiedział zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce.
Następnie zebrani wspólnie modlili się słowami psalmów oraz modlitwy Ojcze nasz.
Na zakończenie nabożeństwa metropolita Hilarion pozdrowił wszystkich zebranych w imieniu patriarchy moskiewskiego Cyryla i przekazał im jego błogosławieństwo. Przypominał, że zeszłoroczną wizytę patriarchy w Polsce można śmiało nazwać historyczną, ponieważ ze względu na różnego rodzaju okoliczności do tej pory patriarchowie moskiewscy nie gościli na tej ziemi. Przypomniał, że rok temu razem z obecnym na nabożeństwie przewodniczącym Episkopatu Polski abp Józefem Michalikiem podpisał wspólne posłanie do narodów Polski i Rosji. W wezwaniu tym umieszczone zostało zaproszenie do przyjaźni po wielu wiekach nie najlepszych stosunków a trwająca właśnie konferencja jest przedłużeniem tej właśnie linii.
To wezwanie wyznaczyło nowy wektor naszych wzajemnych stosunków – zaznaczył metropolita Hilarion. – Zwierzchnicy Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego nie wezwali swoich wiernych do spojrzenia w inny sposób na historię swoich narodów ale prosili aby spojrzeć na tę historię z perspektywy chrześcijańskiej. A co najważniejsze, wezwali, by spojrzeć wspólni w przyszłość. Historii nie można napisać od nowa, ale zawsze można otworzyć nową kartę i podpisanie wspólnego wezwania i wizyta w Polsce to właśnie takie otwarcie. Dzisiaj zapisujemy na tej stronicy nowe linijki. Całemu Kościołowi katolickiemu życzę, by mocno bronił wiary chrześcijańskiej i rozwijał te wartości, które są wspólne dla nas wszystkich.
Na zakończenie abp Michalik przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, który zachęcał, żeby oddychać w Kościele dwoma płucami. – Teraz, jak i rok temu pokazujemy, że możemy być sobie bliscy, że droga do zbliżenia kościołów prowadzi przez kontakty międzyludzkie. Że patrząc na siebie nawzajem widzimy to samo oblicze, te same nadzieje i niepokoje, których tyle jest w dzisiejszym świecie – mówił metropolita przemyski. – Wbrew pozorom więcej nas łączy niż dzieli. W obliczu wyzwań współczesności, kiedy rozmaite ideologie każą kwestionować wszystko, także prawo Boże i prawo naturalne, czujemy mocniej, że się wzajemnie potrzebujemy. To zbliżenie jest znakiem czasu – dodał.
Modlitwom przewodniczył metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce w asyście duchowieństwa dekanatu warszawskiego. Obecny był również metropolita Hilarion Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy, abp wrocławsko-szczeciński Jeremiasz oraz abp białostocki i gdański Jakub.
Ze strony Kościoła katolickiego w nabożeństwie udział wzięli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nuncjusz apostolski Celestino Migliore, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Tadeusz Pikus, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, szef Komisji ds. Ekumenicznych KEP bp Krzysztof Nitkiewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.