Większość Polaków za życiem
11 czerwca 2011 | 09:30 | rk / ms Ⓒ Ⓟ
65 proc. Polaków popiera projekt całkowitej ochrony życia ludzkiego od poczęcia – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IQS Quant na zlecenie „Fundacji PRO – prawo do życia”.
Badanie wskazuje, że 23 proc. respondentów uznało, że prawo powinno umożliwiać zabicie dziecka w przypadku wykrycia poważnej choroby przed 24 tygodniem od poczęcia. 12 procent badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Jak podkreślają autorzy badania, największe poparcie dla bezwarunkowej ochrony życia dzieci nienarodzonych odnotowano w grupie wiekowej 15 – 24 lata. Aż 76 proc. badanych w tym wieku zgadza się z bezwarunkową ochroną życia, a jedynie co piąty (19 proc.) dopuszcza zabicie dziecka w przypadku wykrycia poważnej choroby.
„Najmniejszą akceptację dla bezwarunkowej ochrony życia wykazują osoby najstarsze (55 – 70 lat), wychowane w czasach PRL. Jednak nawet w tej grupie badanych większość jest za bezwarunkową ochroną życia (57 proc.), a 23 proc. dopuszcza zabicie dziecka” – informuje IQS Quant.
Wśród hipotez mających odpowiedzieć na pytanie, dlaczego osoby młode i w średnim wieku wspierają bezwarunkową ochronę życia badacze wskazują m.in. na fakt, że młodsi częściej mają kontakt z nowoczesną techniką, w tym USG, pozwalającą im przekonać się naocznie, że dziecko w płodowej fazie rozwoju jest człowiekiem. Zaznaczono także, że osoby te mają większy dostęp do najnowszej wiedzy naukowej, i mają świadomość na temat przebiegu aborcji i jej konsekwencji zdrowotno – emocjonalnych dla kobiety i jej rodziny.
„Młodsi mający częstszy kontakt z zagranicą (np. poprzez pracę zarobkową), odrzucają skrajnie przedmiotowe i konsumpcyjne traktowanie człowieka reprezentowane przez niektóre systemy prawno-kulturowe Zachodu” – podkreśla w końcowych wnioskach Marek Grabowski z IQS Quant.
Badanie przeprowadzono 3 czerwca br. metodą CATIBUS na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 500 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.