Wieliczka: 100 m pod ziemią powstała Droga Krzyżowa w hołdzie Janowi Pawłowi II
01 kwietnia 2010 | 17:45 | led / kw Ⓒ Ⓟ
Trzech wielickich artystów wykonało 14 stacji drogi krzyżowej i zadedykowało ją Janowi Pawłowi II. „Chcieliśmy uczcić w ten sposób 5. rocznicę śmierci papieża” – mówi Kajetan D’Obyrn, prezes zarządu Kopalni Soli w Wieliczce.
W Wielki Piątek w samo południe po raz pierwszy przy drodze krzyżowej będzie się modlił kard. Stanisław Dziwisz.
Trzej wieliccy rzeźbiarze: Paweł Janowski, Sławomir Talapka i Piotr Starowicz wykonali 14 stacji drogi krzyżowej w lipowym drewnie. W każdą z nich wmontowany został kamień przywieziony z Ziemi Świętej. „Poprzez tę drogę chcemy pokazać, że od 700 lat górnicy zawierzają swoją ciężką pracę Bogu – mówi prezes D’ Obyrn. „W kopalni od lat w wielki piątek odprawiane są Gorzkie Żale, tak samo będzie również jutro” – dodaje.
Prezes przypomina, że na terenie kopalni jest wiele miejsc sakralnych. 6 stycznia tego roku otwarto szlak pielgrzymkowy, jest też chodnik im. Jana Pawła II, a także jedyny na świecie pomnik papieża wykonany z soli, który znajduje się w kaplicy św. Kingi. Tam jutro podczas wielkopiątkowych uroczystości kard. Dziwisz będzie się modlił o beatyfikację Ojca Świętego.
Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek z samego rana górnicy odprawią w kaplicy św. Krzyża Gorzkie Żale. Około godz. 12.00 do kopalni przyjedzie kard. Stanisław Dziwisz, aby wspólnie z jej pracownikami przeżywać mękę pańską, a także obchodzić piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Metropolita jako pierwszy poprowadzi Drogę Krzyżową.
Stacje tej drogi staną się elementem szlaku pielgrzymkowego i będą dostępne dla wszystkich turystów.
Jutro w kopalni zostanie otwarta także wystawa pt. „Barwy Małopolski”, na której zaprezentowane zostaną prace artystów, pokazujące ich więź z papieżem Polakiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.