Drukuj Powrót do artykułu

Wieliczka: spotkanie noworoczne z przesłaniem pokoju (zapowiedź)

12 stycznia 2018 | 12:26 | luk | Wieliczka Ⓒ Ⓟ

W Wieliczce 13 stycznia odbędzie się spotkanie noworoczne pod hasłem „Świat bez przemocy”. Poza życzeniami i koncertem, zabrzmi na nim apel papieża Franciszka o pokój na świecie. To tradycyjnie czas podsumowań i podziękowań za wspólną pracę. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:30 w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” na ul. Tadeusza Kościuszki 15.

Sobotnie wydarzenie będzie mieć wyjątkowy charakter – młodzi ludzie w czterech językach wypowiedzą na nim międzynarodowe przesłanie o pokój na świecie, nawiązujące do orędzia papieża Franciszka na ostatni Światowy Dzień Pokoju.

„Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje wołania o pokój. Wielu ludzi cierpi z różnego rodzaju powodu – nie zawsze możemy czy umiemy im pomóc, ale możemy się z nimi solidaryzować. To spotkanie ma być symbolem i zwróceniem uwagi, że każdy z nas ma wpływ na to, jak będzie wyglądać los ludzi na całym świecie – czy to przez aktywne działanie czy też wsparcie duchowe” – powiedział Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki. Słowo komentarza do odczytanego orędzia pokoju wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Następnie publiczności zaprezentują się artyści – sopranistka koloraturowa Katarzyna Oleś-Blacha oraz tenor Tomasz Kuk. Śpiewającym będzie towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Zebrani usłyszą m.in. „Cichą noc”, arię Stefana z opery „Straszny dwór” czy walca Caton z opery „Casanova”.

Katarzyna Oleś-Blacha jest solistką Opery Krakowskiej. Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i zagranicą. Tomasz Kuk również jest związany z Operą Krakowską. Współpracuje także z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy i Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie.

Podczas spotkania odbędzie się też zbiórka dla Stowarzyszenia Mali Bohaterowie, które pomaga dzieciom cierpiącym na choroby ultrarzadkie, w tym Zespół Leigha. Jedną z osób cierpiących na tę chorobę jest mieszkanka gminy Wieliczka, Ola Kuc.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.