Drukuj Powrót do artykułu

Wielka Brytania: katolicka organizacja nie można odmówić adopcji dziecka parze homoseksualnej

22.08.2010 , pb (KAI/AFP)/ms Ⓒ ℗

Brytyjska organizacja Catholic Care (Opieka Katolicka) nie ma prawa z powodów religijnych wyłączyć par homoseksualnych ze swego programu adopcji dzieci. Decyzję taką podjęła dziś Charity Commission (Komisja Charytatywna) – instytucja nadzorująca stowarzyszenia charytatywne.

Działająca od 1863 r. Catholic Care, z siedzibą w Leeds, wnioskowała o możliwość zastrzeżenia swoich procedur adopcyjnych wyłącznie dla par heteroseksualnych. Oznaczałoby to wyjątek od obowiązującego w tym kraju prawa, które zezwala parom jednopłciowym na adopcję dzieci.

Na zakończenie długiego sporu sądowo-administracyjnego, Sąd Najwyższy w marcu br. nakazał Charity Commission rozważenie sprawy wyjątku dla Catholic Care. Charity Commission jednak ostatecznie uznała, że „poszanowanie przekonań religijnych nie może usprawiedliwiać dyskryminacji wobec homoseksualistów”.

W tej sytuacji Catholic Care wyraziła swoje „głębokie rozczarowanie”. Musi bowiem albo podporządkować się decyzji Charity Commission, albo w ogóle zrezygnować z pośredniczenia w adopcjach. Jej władze zastanawiają się, czy istnieją inne sposoby „wspierania rodzin, które chcą zaadoptować” dzieci. Przyznają zarazem, że jeśli organizacja zaakceptowałaby adopcję dzieci przez homoseksualistów, straciłaby finansowanie ze strony Kościoła katolickiego. Podkreślają też, że pośredniczy ona w adopcjach od ponad stu lat i „pomogła setkom dzieci i rodzin”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.