Wielka Brytania: kontrowersyjny serial BBC o życiu Jezusa
18 marca 2008 | 14:08 | rk//mam Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele kanału telewizyjnego BBC1, którzy w niedzielę 16 marca rozpoczęli emisję mini-serialu „Pasja” o życiu Jezusa, są mocno krytykowani przez środowiska chrześcijańskie.
Najbardziej kontrowersyjną sprawą związaną z filmem jest pokazany w nim sposób ukrzyżowania Jezusa – w pozycji embrionalnej: z mocno ugiętymi nogami w kolanach i rękami zwisającymi prostopadle z krzyża, przebitymi przedramionami – donosi brytyjski „Daily Mail”.
Wielu krytyków oskarża twórców serialu, że odchodząc od tradycyjnego wizerunku Chrystusa – z ramionami rozpiętymi na krzyżu, wprowadzają widzów w błąd. Brytyjscy scenarzyści odpowiadają, że swą wizję opierają na najnowszych badaniach naukowych, które ich zdaniem potwierdzają taką wersję śmierci Jezusa.
Jednak nie są to jedyne kontrowersje związane z serialem. Oprócz ignorowania dowodów zawartych w Ewangelii, brytyjskim filmowcom zarzuca się gloryfikowanie i wybielanie postaci Judasza i Piłata oraz obcesowe potraktowanie Marii, matki Jezusa.
Ks. George Curry, przewodniczący anglikańskiego Towarzystwa Kościelnego, zwraca uwagę, że artyści nie trzymając się faktów oszukują ludzi. „To poważna i niebezpieczna rzecz, ale można się tego było spodziewać. Gwoździe przebiły dłonie Jezusa, a nie jego przedramiona. Powinniśmy trzymać się prawdy o historii i zdarzeniach, które miały miejsce” – mówi pastor na łamach brytyjskiego dziennika.
Inni naukowcy podkreślają, że tradycyjny wizerunek Jezusa na krzyżu jest ważny dla chrześcijan w zrozumieniu sensu tego wydarzenia i przypominają, że biblijny obraz odwołuje się do Jezusa otwierającego ramiona w geście miłości. Krytycy serialu wskazują także na Ewangelię św. Jana, w której Zmartwychwstały Jezus każe włożyć Tomaszowi palce do rany po gwoździach na dłoniach.
Simon Elliott, odpowiedzialny za artystyczny kształt produkcji BBC, broni filmowej sceny ukrzyżowania i twierdzi, że starano się, by była ona jak najbliżej prawdy historycznej. „Wiktoriański obraz Jezusa nie ma nic wspólnego z historycznymi dowodami” – zwraca uwagę producent i przypomina, że Rzymianie krzyżowali ludzi na różne sposoby. Jego zdaniem Jezusowi kazano stać na drewnianej podpórce w pozycji embrionalnej. Pozycja taka skutkowała zmiażdżeniem klatki piersiowej i śmiercią przez uduszenie.
W podobny sposób scenę ukrzyżowania pokazał Martin Scorsese w „Ostatnim Kuszeniu Chrystusa”.
Producenci tłumaczą, że decyzja o takim sportretowaniu Jezusa na krzyżu poprzedziły gruntowne badania naukowe w oparciu o szkielet ukrzyżowanego skazańca znaleziony w Jerozolimie w 1968 roku.
W roli Jezusa wystąpił 33-letni, niedosłyszący, aktor brytyjski – Joe Mawle. BBC1 pokaże kolejny odcinek serialu w Niedzielę Zmartwychwstania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.