Wielkanocna Święconka – symbol jedności i rodziny
30 marca 2024 | 15:36 | BP @JasnaGóraNews, mba | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Wielkanocna Święconka jest symbolem jedności rodziny i wdzięczność za chleb – podkreślają Paulini. Na Jasnej Górze tradycyjne poświęcenie pokarmów odbywa się na dziedzińcu od godz. 9.00 do 16.00. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Bazylice o godz. 19.00.
– Wielkanocna Święconka jest symbolem wspólnoty i jedności rodziny. Kiedy sobie pomyślimy o miejscach, gdzie toczy się wojna, że rodziny są rozbite, bo mężczyźni walczą na froncie, a kobiety z dziećmi same zasiadają do wielkanocnego stołu, jesteśmy wdzięczni, że w naszej Ojczyźnie jest pokój i że możemy zasiąść z bliskimi do śniadania wielkanocnego – powiedział o. Michał Bortnik. Rzecznik prasowy Jasnej Góry zauważył, że to też czas zadumy i pamięci o osobach, których nie ma już wśród nas.
Paulin podkreślił, że święconka powinna być wyrazem wdzięczność za to, że mamy co jeść i prośbą, żeby nigdy na naszym stole nie zabrakło chleba powszedniego, tych podstawowych pokarmów, które znalazły się w naszym koszyku.
Biali mnisi w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego po Mszy św. rezurekcyjnej również zasiądą do wielkanocnego stołu w jasnogórskim refektarzu. – Kiedy w niedzielę podzielimy się z całym światem tą radosną nowiną, że Chrystus Zmartwychwstał to przychodzimy do refektarza. Tam biskup święci pokarmy i tak, jak w rodzinie cieszymy się ze swojej obecności i jesteśmy wdzięczni, że możemy być we wspólnocie Paulinów – podkreślił o. Bortnik.
Wielkanocna Święconka w tradycji katolickiej ma ogromne znaczenie. Jest symbolem Zmartwychwstania i Życia, które przychodzi dzięki ofierze Jezusa na krzyżu. To z tego względu do wielkanocnego koszyczka wkładamy określone pokarmy: chleb, sól, pieprz, jajka, wędlinę, chrzan, a nawet baranka. Jej początki w Polsce sięgają XIII wieku.
Dla jasnogórskich pielgrzymów poświęcenie pokarmów jest tradycją, którą pielęgnują z pokolenia na pokolenie.
– Od dziecka chodzę w Wielką Sobotę z mamą do Kościoła. To z jednej strony poświęcenie przygotowanych pokarmów, ale z drugiej też wyjątkowe nawiedzenie świątyni, bo pamiętamy o cierpieniu Wielkiego Piątku, ale też czujemy radość niedzielnego poranka – powiedział Tomek z Gliwic.
Pani Marysia z Wielkiej Wsi zauważyła, że dla niej święconka jest podziękowaniem Bogu za to, że ma co jeść i czym dzielić się z innymi.
– W koszyczku mam kiełbasę, szynkę, jajka, dzieci włożyły też owoce i czekoladę. Bardzo ważny jest baranek, którego kupując w parafii, wspieramy różne cele charytatywne. W okresie świąt ta pomoc jest ważna – podkreśliła Teresa z Wielkiej Wsi.
Dziś wieczorem, w Bazylice Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 składa się ona z czterech części: Światła, Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Eucharystii. To jedyna w roku liturgia Słowa, która ma aż dziewięć czytań, bo jak wyjaśniają Paulini „wiara rodzi się ze słuchania”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.