Wielkanocne Procesje Konne na Śląsku coraz bardziej popularne
04 kwietnia 2010 | 12:12 | rl Ⓒ Ⓟ
Coraz bardziej popularne stają się na Śląsku Wielkanocne Procesje Konne. Pochody, które organizowane są w Wielkanocny Poniedziałek odbędą się m.in. w Raciborzu i Pietrowicach Wielkich oraz w Gliwicach-Ostropie. W każdej z nich weźmie udział ok. 100 jeźdźców.
Trudno określić skąd wywodzi się tradycja Wielkanocnych Procesji Konnych. Już w XIX w. kroniki parafialne w Gliwicach-Ostropie mówiły o tym wydarzeniu jako o zwyczaju istniejącym od niepamiętnych czasów. Podobne procesje organizowane są m.in. w Szwajcarii, Tyrolu i Niemczech i prawdopodobnie to właśnie z tych krajów tradycja przywędrowała do Polski przyniesiona przez osiadających na Śląsku Niemców.
Inna etymologia procesji wiąże się z obchodami ku czci św. Jerzego, którego wspomnienie przypada na okres świąteczny – 24 kwietnia. Tego dnia gospodarze konno udawali się do kościoła parafialnego i prosili proboszcza, by pobłogosławił zwierzęta.
Od ponad 300 lat Wielkanocna Procesja Konna odbywa się w parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza w diec. opolskiej. Tuż po południu uczestnicy kawalkady gromadzą się przed kościołem parafialnym, by przejechać do oddalonego o 2 km drewnianego kościółka pw. św. Krzyża. Na czele procesji jedne z jeźdźców wiezie krzyż, następny zaś figurę Zmartwychwstałego Chrystusa.
W przemarszu uczestniczy także miejscowy proboszcz ks. ks. Damian Rangosz. Jak powiedział w rozmowie z KAI w czasie przejazdu oprócz modlitw w języku polskim pojawiają się wezwania także po morawsku. Po dotarciu do kościółka pw. św. Krzyża sprawowana jest tam Liturgia Słowa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy procesji proszę o urodzaje i pomyślne zbiory. Po nabożeństwie jeźdźcy znów siadają na konie ci wracają do wsi przez pola. W trakcie tego przejazdu odbywa się wyścig konny.
Końcowe błogosławieństwo procesji ma miejsce na stadionie w Pietrowicach Wielkich, tam również błogosławi się zwierzęta. Po zakończeniu części religijnej odbywa się świąteczny festyn: pokazy akrobacyjne, ujeżdżanie koni czy skoki przez przeszkody. W roku ubiegłym w pietrowickiej kawalkadzie wzięło udział ponad 100 jeźdźców, zaś 7 tys., osób procesję oglądało.
Podobne procesje odbywają się również w parafii pw. Wszystkich Świętych w Bieńkowicach koło Raciborza, gdzie tradycja wielkanocnych procesji konnych sięga prawdopodobnie XIII wieku. Również w samym Raciborzu w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Poniedziałek Wielkanocny wyrusza świąteczna procesja konna, która zatrzymuje się przy czterech stacjach-krzyżach. Przed rokiem na koniach wyruszyło ponad 90 osób.
Na Śląsku tego typu procesja wyrusza również spod kościoła pw. Ducha Świętego w gliwickiej dzielnicy Ostropa. Pierwszy pisany dokument, który wspomina o procesji w Ostropie pochodzi z 1711 roku. Tradycyjnie kawalkada przejeżdża granicami pól, aby oznajmić światu, że Jezus Zmartwychwstał oraz aby modlić się o dobre plony. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w konnej procesji weźmie udział ok. 70 jeźdźców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.