Drukuj Powrót do artykułu

Wielkanocne życzenia od patriarchy koptyjskiego dla Franciszka

02 kwietnia 2018 | 09:28 | ts / pz | Kair Ⓒ Ⓟ

Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego patriarcha Tawadros II za pośrednictwem wideo przekazał papieżowi Franciszkowi życzenia z okazji świąt Wielkanocnych. Poinformował o tym watykański portal Vatican News 31 marca.

„Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał. Życzę wesołych świąt”, powiedział Tawadros II w przesłaniu wideo, nagranym w jego siedzibie w Kairze. „Jezus zwyciężył śmierć i uratował ludzkość”, mówił koptyjski patriarcha i wyraził radość, że może przesłać te życzenia z Egiptu.

Kościół koptyjski, tak samo jak Kościoły prawosławne i tradycyjne Kościoły Wschodu obchodzi święta Wielkanocne według kalendarza juliańskiego – w tym roku 8 kwietnia.

Tawadros II przyznał, że ciągle pamięta o swojej wizycie u papieża Franciszka w Rzymie w 2013 r., w dwa miesiące po wyborze papieża. „To była piękna wizyta, byliśmy napełnieni Duchem Świętym”, stwierdził patriarcha koptyjski i życzył papieżowi „aby Bóg udzielił błogosławieństwa jego posłudze, jego misji oraz zdrowiu”.

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR papież-patriarcha Koptów powiedział, że realizowana w nowym mieście New Cairo (Al-Kahira al-Dżadida) zasada sąsiedztwa kościoła i meczetu znajdzie w przyszłości naśladownictwo „w każdym mieści i w każdej wsi” Egiptu. Jak podkreślił, jest to „wyraz nowego równouprawnienia chrześcijan i muzułmanów” w kraju.

Pytany o rządy prezydenta Sisi patriarcha Koptów stwierdził, że silną wolą społeczeństwa był ponowny wybór urzędującego prezydenta, aby dać mu okazję do zrealizowania „dwóch decydujących przedsięwzięć dla nowoczesnego Egiptu”. Jest to po pierwsze walka z terroryzmem i przemocą, a po drugie – rozwój i rozbudowa kraju. Leży to także w interesie wspólnoty międzynarodowej, gdyż stabilny Egipt służy pokojowi.

Patriarcha Tawadros zaapelował też o postawę przebaczenia: „Jeśli kochamy ludzi tak jak czyni to Bóg, wówczas musimy się modlić za wszystkich. W «Ojcze nasz» mówimy «przebacz nam nasze winy». Jeśli mamy w sercach taką miłość, jeśli nasza modlitwa jest poważna, jeśli wierzymy w przebaczenie Pana, wówczas naprawdę otrzymamy siłę, aby przebaczyć i tym, którzy wyrządzili nam zło, również i tym, którzy dokonali zamachu”. W Niedzielę Palmową w ubiegłym roku dokonano zamachów w katedrze św. Marka w Aleksandrii oraz w kościele św. Jerzego w Tanta.

Zwierzchnik Koptów, który niedawno spotkał się z następcą tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammedem bin Salmanem, zaapelował też o dialog. Jego zdaniem, „trwały i ciągły dialog” między czołowymi zwierzchnikami życia politycznego i kościelnego oraz udział we wspólnych inicjatywach „opartych o poszanowanie i miłość bliźniego” mają istotne znaczenie dla budowania pokoju”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

02 kwietnia 2018 07:02

Trwa Oktawa Zmartwychwstania

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.