Drukuj Powrót do artykułu

Wielki Czwartek w łowickiej bazylice katedralnej

29.03.2018 , xas (KAI), Łowicz Ⓒ ℗

W Wielki Czwartek 29 marca przed południem kapłani diecezji łowickiej oraz przybyli wierni modlili się wraz z biskupem Andrzejem Dziubą w czasie sprawowanej w katedrze Mszy Krzyżma. Wieczorem biskup łowicki celebrował w tej świątyni Mszę Wieczerzy Pańskiej.

W bazylice katedralnej w Łowiczu sprawowano dziś dwie Msze: z poświęceniem krzyżma i Wieczerzy Pańskiej. W czasie liturgii przedpołudniowej licznie przybyli księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Biskup pobłogosławił też olej chorych i konsekrował olej na krzyżmo święte.

Tradycją tego dnia w katedrze łowickiej jest też odnowienie przyrzeczeń ministranckich i lektorskich przez dużą grupę młodych osób posługujących na co dzień w czasie liturgii w różnych stronach diecezji. Mszę św. sprawowali wraz z prezbiterami biskupi Andrzej Dziuba, Wojciech Osial i Józef Zawitkowski.

Wieczorem ordynariusz przewodniczył liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej. W swojej homilii nawiązał m.in. do daru kapłaństwa i Eucharystii: „Niech nasza katedra, nasz pierwszy wieczernik diecezji, napełniony będzie przede wszystkim dziękczynieniem; a w dziękczynieniu zawsze spełnia się miłość Boga i miłość bliźniego” – powiedział główny celebrans.

Na zakończenie proboszcz katedry ks. Robert Kwatek podziękował wszystkim za obecność na liturgii oraz wyjaśnił wykorzystaną symbolikę w miejscu przechowania Najświętszego Sakramentu. Ciemnicę przygotowano w tej części katedry, która wskutek przeprowadzanych prac remontowych przez długi czas była zamknięta.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.