Wielki Odpust Wiślicki zainauguruje cykl Mszy św. za Ojczyznę i obchody stulecia tutejszej kapituły
13 sierpnia 2023 | 11:30 | dziar | Wiślica Ⓒ Ⓟ
Związany z uroczystością Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, trwający od 6 do 8 września Wielki Odpust Wiślicki zainauguruje cykl stałych modlitw za Ojczyznę w wiślickim sanktuarium. Będzie to zarazem zapoczątkowanie obchodów stulecia reaktywowania kapituły wiślickiej – jednej z najstarszych w Polsce.
Wielki Odpust Wiślicki, łączony z poświęceniem ziarna, ma wielowiekową tradycję – bywali na nim królowie i możnowładcy.
Pierwszy dzień odpustu – 6 września, zaplanowano jako „Środę z Janem Pawłem II”, z Mszą św. w intencji chorych i cierpiących, połączoną z sakramentem namaszczenia chorych oraz ucałowaniem relikwii św. Jana Pawła II.
7 września to „Czwartek ze Stefanem Wyszyńskim”, z Mszą św. w intencji Ojczyzny o błogosławieństwo dla Polski i Polaków, połączoną z ucałowaniem relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Relikwie Prymasa posiadamy od roku. To on dokonał koronacji Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy, przy udziale tysięcy wiernych, pomimo przeszkód ze strony władz – mówi KAI ks. Andrzej Waligórski, proboszcz i kustosz w Wiślicy. – Tutaj, na naszych terenach rodziło się chrześcijaństwo, wiążą się one z początkami tożsamości, dlatego chcemy wprowadzić comiesięczne Msze św. za ojczyznę – zapowiada ks. Waligórski.
8 września w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbędą się centralne uroczystości Wielkiego Odpustu Wiślickiego, z Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, łączoną z poświęceniem ziarna siewnego, przybyciem pielgrzymek z okolicznych dekanatów, np. ze Skalbmierza. Wydarzenie zakończy koncert pieśni maryjnych w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej.
8 września zostaną także zainaugurowane obchody Roku Jubileuszowego Stulecia Kapituły Wiślickiej. Jej prepozytem został mianowany ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, pochodzący z Kielc, związany naukowo głównie z KUL i wieloma ośrodkami uniwersyteckimi w Polsce i za granicą. Nastąpi wówczas wprowadzenie nowych kanoników, mianowanych przez biskupa kieleckiego.
Jak dodaje ks. Waligórski, w ramach obchodów stulecia będą się odbywały wydarzenia naukowe przypominające historię reaktywowanej kapituły wiślickiej oraz towarzyszące im projekty artystyczne.
Rozwój kapituły wiślickiej, zaliczanej do jednej z najstarszych na ziemiach polskich, łączy się z rozkwitem miejscowej kolegiaty. Aż po czasy wczesnonowożytne kolegiata wiślicka zawsze wymieniana była na trzecim miejscu wśród wszystkich kapituł diecezji krakowskiej: po katedralnej i kolegiackie sandomierskiej.
Kolegiata powstała w drugiej połowie XII wieku i podobnie jak sandomierska, opatowska i św. Floriana w Krakowie, związana była z osobą Kazimierza Sprawiedliwego, który dokonał reorganizacji miejscowego środowiska kanonickiego i powiększenia o nowe prebendy, choć początki obecności kanoników w Wiślicy wiązały się zapewne już z Henrykiem Sandomierskim (1146-1166). Kolegium to zajmowało się przede wszystkim sprawowaniem kultu na użytek władcy i jego dworu, stąd obecność wśród reliktów architektonicznych empory zachodniej i krypty grzebalnej z tzw. płytą orantów.
W XIII wieku wzniesiono nowy – większy kościół kolegiacki, lepiej odpowiadający prestiżowi zasiadających w stallach kanoników.
Od 1214 r. znani są z imienia jej członkowie, z 1229 r. pochodzi najstarsza znana pieczęć kapituły, potwierdzająca wezwanie maryjne. Równie wczesne pochodzenie słynącego łaskami płaskorzeźby, Matki Boskiej Łokietkowej, potwierdza poziom intelektualny i formację duchową miejscowego środowiska kanonickiego.
Rozbudowa Wiślicy za Kazimierza Wielkiego połączona z budową wspaniałej halowej kolegiaty gotyckiej, w stuleciu XV budowa dzwonnicy i domu wspólnego wikarych, tzw. Domu Długosza, zasoby bogatego księgozbioru średniowiecznego, zasiadania w jego stallach kanoników krakowskich, nierzadko profesorów krakowskiej Alma Mater i krakowskich kanoników katedralnych, stanowią uzupełnienie znaczenia Wiślicy w diecezji krakowskiej.
W 1819 r. kolegiata i Kapituła zostały skasowane. Mimo to odbywały się posiedzenia kanoników. 105 lat musiało minąć, aby po odbudowie ze zniszczeń wojennych z 1915 r. i dzięki staraniom bp. Augustyna Łosińskiego, Stolica Apostolska przywróciła kościołowi w Wiślicy tytuł Kolegiaty. Instalacja nowych kanoników odbyła się 7 września 1924 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.