Wielki Piątek w Kościele greckokatolickim
18 kwietnia 2014 | 10:41 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
Razem z katolikami obrządku łacińskiego, Triduum Paschalne przeżywają w tym roku grekokatolicy. Wielki Piątek jest dla nich dniem ścisłego postu, a wieczorem wierni gromadzą się w cerkwiach na uroczystych Nieszporach.
W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu lub wieczorem Nieszpory (weczirnie), na których pod koniec wynosi się płaszczenicę – rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. Płaszczenica umieszczana jest na środku cerkwi w symbolicznym Bożym Grobie, gdzie będzie adorowana do niedzielnego poranka. Poprzedza to trzykrotna uroczysta procesja, w czasie której ikona niesiona jest wokół kościoła.
Kapłani i wierni adorują płaszczenicę, podchodząc do niej kolejno, często na kolanach i całując przedstawione na całunie rany Zbawiciela. Nabożeństwo kończy się trzema Wielkimi Pokłonami – klęka się na kolana, dotykając czołem podłogi.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.