Wielki Piątek w Kościele greckokatolickim
14 kwietnia 2017 | 10:52 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Wielki Piątek w Kościele greckokatolickim jest dniem ścisłego postu. Podobnie jak w obrządku łacińskim, nie odprawia się Mszy św. W cerkwiach nie buduje się Ciemnicy ani Bożego Grobu. Zamiast tego wystawiana jest ikona nazywana płaszczenicą.
Rano w cerkwiach odprawia się uroczyście Liturgię Godzin zwaną Godzinami Królewskimi, natomiast po południu lub wieczorem Nieszpory (weczirnie). W czasie tego nabożeństwa wynosi się płaszczanicę. Jest to ikona z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. Ustawia się ją na środku świątyni i jest ona adorowana do poranka wielkanocnego. Kapłani i wierni podchodzą do niej – często na kolanach – i całują przedstawione na całunie rany Zbawiciela.
Dzisiejsze nabożeństwo kończy się trzema Wielkimi Pokłonami – klęka się na kolana, dotykając czołem podłogi.
Opis Męki Pańskiej odczytuje się nie w czasie liturgii wielkopiątkowej, ale w Wielki Czwartek wieczorem. Wtedy odprawia się Jutrznię Męki Pańskiej (Utrenja Strastiej), podczas której z czterech Ewangelii czytanych jest dwanaście fragmentów opisujących ostatnie godziny życia Chrystusa.
W tym roku Kościół rzymskokatolicki i Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc w tym samym czasie, mimo posługiwania się różnymi kalendarzami liturgicznymi.
Kościół greckokatolicki pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.
W Polsce tworzy go archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska i eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska. Liczą one łącznie ponad 50 tys. wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.