Wielki Post to czas burzenia dzielących nas murów
23 lutego 2012 | 13:53 | mag Ⓒ Ⓟ
Wielki Post to czas burzenia dzielących nas murów i budowania zerwanych mostów – podkreślił abp Henryk Hoser. W Środę Popielcową bp warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Przypominając, że ostatecznym celem człowieka jest Bóg, abp Hoser podkreślił w homilii, że Wielki Postu jest czasem nawrócenia, czyli właściwego ukierunkowania swojego życia. – Tak wiele robimy, by zapewnić sobie koniec życia zmierzający do śmierci naszego ciała, ale co robimy aby zapewnić sobie życie wieczne? – pytał bp warszawsko-praski.
Zwracając uwagę, że nasz stosunek do siebie przekłada się na relacje z innymi ludźmi, abp Hoser zachęcał do stanięcia w całej prawdzie i realizmie przed Bogiem. Tłumaczył, że jest to droga do prawdziwego nawrócenia. – Spojrzenie na siebie ułatwi nam znaleźć drogę do drugiego człowieka, odnowić z nim relację, zbudować zerwane mosty i zburzyć dzielące nas mury – powiedział.
Zdaniem ordynariusza warszawsko-praskiego, odnowione spojrzenie na drugiego człowieka jest owocem postu i modlitwy, do których zachęca nas Kościół, zwłaszcza w czasie Wielkiego Postu. Przywołując słowa Jezusa, że "nie samym chlebem żyje człowiek", abp Hoser dodał, że modlitwa przypomina nam o naszej godności i powołaniu. Dlatego – jak zaznaczył – naszym głównym zadaniem nie jest napełnianie hipermarketów swoją osobowością, swoim czasem, zabieganiem i wydawaniem pieniędzy. Powinniśmy znaleźć się tam, gdzie odnajdujemy głęboki sens naszego życia.
Abp Hoser apelował także o odwagę przyznawania się do wiary, ale – jak dodał – bez zbędnej manifestacji. Zwracając uwagę na postawę muzułmanów, którzy potrafią rozłożyć swój dywanik i modlić się na lotniskach, stwierdził: "Szanujemy to, ale ciągle ukrywamy fakt, że jesteśmy chrześcijanami. Nie przyznajemy się do Jezusa Chrystusa w przestrzeni publicznej, a On powiedział: 'Kto się zaprze mnie przed ludźmi, tego ja się wyprę przed moim Ojcem w czasie Sądu Ostatecznego’".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.