Wielkopostny dzień skupienia dla pracowników Ełckiej Kurii Diecezjalnej
14 lutego 2018 | 21:21 | rr | Ełk Ⓒ Ⓟ
„W czasie Wielkiego Postu warto jeszcze bardziej otworzyć się na działanie Ducha Świętego” – mówił w konferencji ascetycznej ks. dr Jacek Uchan. W Środę Popielcową, 14 lutego, bp Jerzy Mazur, księża, siostry zakonne i świeccy spotkali się w Centrum Pastoralno Administracyjnym w Ełku na wielkopostnym dniu skupienia dla pracowników Kurii Diecezjalnej i innych instytucji diecezji ełckiej.
Konferencję ascetyczną do zgromadzonych wygłosił ks. dr Jacek Uchan, moderator ełckiej kurii i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. W swych rozważaniach prelegent wiele uwagi poświęcił Osobie Ducha Świętego i Jego działaniu w naszym życiu. „Duch Święty sprawia, że jest w nas pragnienie zażyłej relacji z Bogiem. Chce nas prowadzić przez Wielki Post, chce z nami współpracować. Człowiek o własnych siłach niewiele może uczynić. Łatwo się zniechęca i traci ducha wobec przeszkód i trudności. Dlatego ważna jest nasza otwartość na działanie Ducha Świętego i zaproszenie Go do naszej codzienności” – przekonywał rekolekcjonista.
Moderator kurii przypomniał, że Wielki Post to szczególny czas łaski jaki daje nam Bóg, czas refleksji nad sobą a także szansa na zobaczenie własnych grzechów i podjęcie przemiany. „Nawracać się, to walczyć ze swoim egoizmem i swoją pychą, która nam mówi, że jesteśmy doskonali i nie mamy z czego nawracać się” – mówił prelegent.
Parafrazując słowa refleksji św. Siostry Faustyny jaką zawarła w „Dzienniczku”, ks. Uchan stwierdził, że „żaden Wielki Post nie jest podobny do siebie, a łaska która dana jest w tym Wielkim Poście nie powtórzy się w innym”.
Zwieńczeniem wielkopostnego dnia skupienia była Msza św. koncelebrowana w katedrze ełckiej, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Homilię wygłosił ks. dr Paweł Makarewicz, wiceoficjał Sądu Biskupiego Diecezji Ełckiej.
Wyrażając wdzięczność za wspólną modlitwę Pasterz diecezji życzył zgromadzonym na Eucharystii wiernym umocnienia Ducha Świętego w przeżywaniu Wielkiego Postu. „Rozpoczynamy Wielki Post – czas modlitwy, postu i jałmużny. Czas nawracania się, oczyszczania i przemiany naszych serc. Prośmy Ducha Świętego, aby pomagał nam otwierać nasze serca na Boże Miłosierdzie i umacniał nas w czynieniu miłości miłosiernej” – mówił biskup ełcki.
Ks. dr Paweł Makarewicz w homilii zwrócił uwagę na to, że Wielki Post jest czasem nadziei a nawrócenie to zawsze powrót do Boga. „Nasza nadzieja tkwi w Panu Jezusie, którzy przeżył ten czterdziestodniowy post zwycięsko. Nawet jeśli twój zdrowy rozsądek, twoje doświadczenie życiowe podpowiada ci, że będzie ciężko, że znowu się nie uda, to bardziej ufaj Jezusowi niż sobie – czyli miej nadzieję” – zachęcał kapłan.
Ks. Makarewicz tłumaczył, że bez jakiegoś konkretnego wyrzeczenia, bez jakiegoś uszczuplenia komfortu naszego życia nie da się dobrze przeżyć Wielkiego Postu. „Jednym z bardzo ważnych słów Wielkiego Postu jest słowo „mniej”. Mniej telewizji, mniej wszechogarniającej muzyki, mniej Internetu, mniej komputera, mniej komórki, mniej rozrywki, mniej pustych rozmów, mniej jedzenia, mniej picia, mniej słodyczy, mniej doznań. Nie jest to jakiś dogmat, który musimy przyjąć, ale wydaje mi się, że nie da się przeżyć dobrze Wielkiego Postu bez tego „mniej”” – mówił.
W wielkopostnym dniu skupienia wzięli udział duchowni, siostry zakonne i świeccy – pracownicy Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, Caritas Diecezji Ełckiej, Centrum Pastoralno – Administracyjnego i Domu Biskupiego.
Spotkania rekolekcyjne dla pracowników instytucji diecezjalnych są organizowane dwa razy w roku: w Adwencie i Wielkim Poście.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.