Wielkość Jana Pawła II wynikała z nieustannej modlitwy
02 października 2011 | 08:00 | lk / pm Ⓒ Ⓟ
Wielkość Jana Pawła II wynikała z głębokiej wiary i nieustannej rozmowy z Bogiem, czyli modlitwy – napisali biskupi w liście Episkopatu Polski przed XI Dniem Papieskim.
Odbędzie się on 9 października pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy” i ma być zachętą do okazania wdzięczności za beatyfikację Papieża Polaka.
W liście biskupi przypominają, że 1 maja w Watykanie miało miejsce wydarzenie, które na trwałe zapisało się tak w historii Kościoła powszechnego, jak i w dziejach świata – wszyscy z radością przyjęli słowa Benedykta XVI, który po przeprowadzonym procesie beatyfikacyjnym ogłosił, że Jan Paweł II jest błogosławionym.
Przeczytaj pełny tekst listu Episkopatu Polski »
„Pan Bóg w swoich zbawczych planach dał nam Jana Pawła Wielkiego na czas niezwykły. Nowy błogosławiony Papież Polak dzięki swej modlitwie, heroicznej odwadze i szczególnemu charyzmatowi podjął działania, które doprowadziły do odzyskania wolności przez naród polski i przez wiele innych narodów Europy Środkowowschodniej” – podkreślają biskupi.
Jako pasterz Kościoła powszechnego Jan Paweł II prowadził wiernych do wolności na płaszczyźnie wiary. W imię Boga i kierując się głębokim humanizmem domagał się poszanowania godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Wzywał do respektowania praw małżeństwa i rodziny. Stawał w obronie pokrzywdzonych, odrzuconych i zmarginalizowanych. „Ludzie nawet dalecy od wiary chrześcijańskiej, ale urzeczeni postawą i wynikającą z niej modlitwą Jana Pawła II, publicznie mówili o swej fascynacji osobowością wielkiego Papieża” – czytamy w liście Episkopatu Polski.
„Wszyscy mogli śledzić fakt, iż ta wielkość wynikała z głębokiej wiary i nieustannej rozmowy z Bogiem, czyli modlitwy. Jan Paweł II pozostanie jednym z największych ludzi w dziejach świata, wyjątkowym świadkiem prawdy, wielkim świętym naszych czasów” – podkreślają biskupi.
Dalej stwierdzają, że z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego współbrzmią słowa homilii Benedykta XVI z Mszy beatyfikacyjnej. Papież, mówiąc w swoim poprzedniku, wyznaje, że zawsze budował go przykład modlitwy Jana Pawła II, którą nazwał „zanurzeniem się w spotkaniu z Bogiem”. Biskupi przypominają także słowa kard. Stanisława Dziwisza, który powiedział, że Jan Paweł II „był to przede wszystkim mąż modlitwy i człowiek kontemplacji Boga”.
„Nie sposób zapomnieć przejmującego obrazu Jana Pawła II, obejmującego krzyż podczas ostatniej w swoim życiu drogi krzyżowej” – czytamy w liście Episkopatu.
Zwracając uwagę, że to rodzice są nauczycielami modlitwy swoich dzieci, biskupi podkreślają, że Karol Wojtyła miał szczęście wzrastania w rodzinie, dla której potrzeba modlitwy była „tak oczywista jak smak codziennego chleba. Papież obserwował swego ojca, Karola, urzędnika wojskowego, który codziennie klękał do modlitwy. Ojciec prowadził też małego Karola do kościoła parafialnego i zachęcał do modlitwy. Pewnego razu wręczył mu tekst modlitwy do Ducha Świętego, z którą Papież nigdy się nie rozstawał”.
„Drodzy Rodzice! Niezwykła jest wasza rola w uczeniu dziecka modlitwy. Jesteście pierwszymi nauczycielami wiary w Boga, który prowadzi wasze dziecko przez całe życie. Wielka jest moc waszej modlitwy i siła świadectwa chrześcijańskiego życia, które dziecko obserwuje od najmłodszych lat. Rodzice są bowiem łącznikiem pomiędzy światem Boga a światem dziecka. Jest to zarazem zaszczyt i odpowiedzialne zobowiązanie” – stwierdzają biskupi.
Następnie piszą, że celem tegorocznego Dnia Papieskiego jest pobudzenia ducha modlitwy. Będzie to wypełnianiem „duchowego testamentu” Papieża Polaka. „Obchodząc Dzień Papieski możemy modlić się za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Dołączył on bowiem do grona świętych i błogosławionych Kościoła, do rzeszy męczenników, mistyków i doktorów, jako Nauczyciel i Świadek dla następnych pokoleń ludzi wierzących” – dodają.
W Dniu Papieskim biskupi zachęcają do okazania wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II na różne sposoby: najpierw modlitwą dziękczynną, następnie poprzez wydarzenia artystyczne i kulturalne oraz przez zgłębianie papieskiego nauczania. Proszą także o wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która poprzez stypendia wspiera ponad 2,5 tys. uczniów z całej Polski.
List Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 2 października.
Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). XI Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy” odbędzie się 9 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.