Wielokulturowość i wielowyznaniowość warszawskiej Pragi – konferencja
18 listopada 2010 | 12:33 | im Ⓒ Ⓟ
O wielowyznaniowej i wielokulturowej tradycji i współczesności prawobrzeżnej Warszawy dyskutują 18 listopada socjolodzy, etnografowie i duchowni podczas konferencji zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Spotkanie przebiega pod hasłem "Obecność – Spotkane – Dialog".
– To już trzecia konferencja tematyczna nt. prawobrzeżnej Warszawy – mówi w rozmowie z KAI Jolanta Wiśniewska z powstającego Muzeum Warszawskiej Pragi. Muzeum ma zostać otwarte w przyszłym roku przy ul. Targowej 50/52, gdzie przed wojną znajdowały się prywatne sale modlitewne żydowskie. W pomieszczeniach zachowały się fragmenty unikatowych polichromii, które będzie można oglądać w muzeum. – Dziś chcemy rozmawiać o tym czy współcześnie widać na warszawskiej Pradze wielokulturowość i wielowyznaniowość, jak obecna jest w relacjach międzyludzkich i jak postrzegamy przejawy innej kultury w naszym życiu – dodaje Wiśniewska.
Jeden z pierwszych referatów wygłosiła dr Katarzyna Tempczyk, która zajmuje się mniejszościami religijnymi na Pradze. Historycznie najliczniejszą mniejszością byli tu wyznawcy judaizmu. Współcześnie jednak – po II wojnie światowej – wszystkie synagogi w Warszawie umiejscowione są po lewej stronie Wisły.
Swoje kościoły na Pradze mają Cerkiew prawosławna oaz Kościoły tradycji starokatolickiej, a siedziby także grupy buddyjskie – buddyzmu wietnamskiego i japońskiego.
Obecnie najliczniejszym związkiem wyznaniowym – po Kościele rzymskokatolickim i prawosławnym – na prawym brzegu Warszawy są Świadkowie Jehowy. W całym kraju mają 127 tys. wyznawców i 1800 zborów, na Pradze – kilka budynków.
Znacznie mniejszą niż przed wojną liczbę ludności należącej do Kościołów ewangelickich (luterańskiego i kalwińskiego), które nie mają na Pradze swoich obiektów sakralnych, zastępują obecnie – wg dr Tempczyk – nowe wspólnoty protestanckie, tzw. ewangelikalne. Ich teologia, w szczególności rozumienie Kościoła, powoduje, że tworzą często małe, niezależne od siebie w sensie organizacyjnym związki religijne, nie rozrastające się w duże struktury.
Tysiąc osób liczy warszawska wspólnota zielonoświątkowców, która prowadzi na Pradze także swoje seminarium teologiczne. Seminarium duchowne przy ul. Paryskiej mają także prawosławni a baptyści w Aninie.
Swoje miejsca modlitwy mają również Społeczność Chrześcijańska Północ, Kościół Wolnych Chrześcijan, Zbór Kościoła Bożego w Chrystusie, Polski Narodowy Kościół Katolicki, Bractwo Piusa X i Międzynarodowa Szkoła Złotego Różokrzyża.
Pokłosiem konferencji będzie przyszłoroczna publikacja z serii „Biblioteka Prawego Brzegu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.