Drukuj Powrót do artykułu

Wieniec adwentowy w ewangelickich domach

30 listopada 2018 | 21:47 | rk | Wisła Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Bence Boros / unsplash.com

W społecznościach ewangelickich żyjących na Śląsku Cieszyńskim popularnym zwyczajem związanym z Adwentem jest umieszczany nie tylko w świątyniach, ale i w domach – adwentowy wieniec z czterema świecami.

Zdaniem Małgorzaty Kiereś, etnografki z Wisły, to także wspólny zwyczaj społeczności katolickich i protestanckich po stronie słowackiej i czeskiej. Badaczka twierdzi, że wieniec ten nie jest już wykonywany, jak niegdyś, ze świeżo obciętych gałęzi zielonej jodełki czy świerku, ale kupuje się go w sklepie. „Jest wykonany przeważnie ze sztucznego materiału imitującego zielone gałęzie świerkowe” – zauważyła ze smutkiem.

Wieniec adwentowy wprowadził w grudniu 1839 roku ewangelicki duchowny, teolog i działacz społeczny z Hamburga, ks. Johann H. Wichern (1808-1881), który otworzył w swym rodzinnym mieście szkołę – przytułek dla sierot. Wieniec zawierał 4 świeczki duże i 20 małych.

Światło, zieleń i krąg, związane z symboliką wieńca, oznaczają społeczność oczekującą w miłości i radości na przyjście Pana.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.