Wierni z Polski i Szwajcarii razem pomagają uchodźcom
04 kwietnia 2022 | 17:16 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Nauka języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy, a także zakup i transport najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich uchodźców – to tylko ostatnie przykłady współpracy wiernych bielsko-żywieckiego Kościoła z parafiami szwajcarskimi. Wspólne działania zaowocowały konkretną pomocą na rzecz poszkodowanych przez wojnę Ukraińców.
Od kilku tygodni w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie odbywają się stacjonarnie lekcje języka polskiego dla przebywających w regionie Ukrainek, które przybyły na Śląsk Cieszyński uciekając przed wojną.
„Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania” – przyznaje dyrektor cieszyńskiego „Katolika” ks. Tomasz Sroka na antenie bielskiego radia „Anioł Beskidów”. „Niemal od razu zgłosiło się ponad 50 kobiet zainteresowanych kursem. Lekcje prowadzi pani Krystyna z Ukrainy, która od 5 lat mieszka w Polsce. Okazały się bardzo potrzebne. Są one także okazją do społecznej integracji” – zaznacza duszpasterz cieszyńskich nauczycieli. Kurs w znacznej mierze mógł zostać zrealizowany dzięki finansowej pomocy szwajcarskiej parafii Mörel. Duszpasterzem tej wspólnoty jest pochodzący z Radziechów ks. Mikołaj Szczygieł.
Więzy przyjaźni i znajomości między kapłanami pracującymi w Szwajcarii i na Podbeskidziu pomogły także zrealizować inne dzieło pomocy. Dzięki inicjatywie duchownych z diecezji Sion, w kantonie Valais, szwajcarscy katolicy zebrali pieniądze na rzecz ukraińskich uchodźców. W połączeniu z materialnym wsparciem mieszkańców Bielska-Białej i okolic możliwy był zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy, którzy schronili się w kościelnym ośrodku w jednej z parafii na Wołyniu.
Ks. Marek Cichórz ze szwajcarskiej parafii w Unterbäch zaznacza w radiowej rozmowie, że w ciągu tygodnia udało się uruchomić cały łańcuch współpracy. W efekcie w Polsce przygotowano paczki z darami, które niebawem trafią do potrzebujących. Do dzieła dołączyli wierni z parafii w Miliardowicach i w Bielsku-Białej Lipniku.
„Tam zbierano i pakowano potrzebne produkty. Akcję wsparły także siostry nazaretanki z lipnickiego Domu Matki i Dziecka, które choć same potrzebują wsparcia, zdecydowały się podzielić z innymi tym, co mają” – zauważa kapłan archidiecezji krakowskiej, który w przeszłości przez 9 lat pracował w lwowskiej katedrze oraz w Wyższym Seminarium Duchownym św. Józefa we Lwowie Brzuchowicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.