Wierzchosławice: ogólnopolskie obchody 140. rocznicy urodzin Wincentego Witosa
19 stycznia 2014 | 12:41 | eb Ⓒ Ⓟ
140 lat temu urodził się trzykrotny premier Wincenty Witos. Z tej okazji w niedzielę, 19 stycznia w Wierzchosławicach koło Tarnowa odbywają się ogólnopolskie obchody tej rocznicy, których organizatorem jest NSZZ RI „Solidarność”. Biorą w nich udział m.in. rolnicy, parlamentarzyści, samorządowcy i diecezjalni duszpasterze rolników. Do Wierzchosławic – gdzie urodził się i spoczywa Wincenty Witos – przyjechał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Modlono się w intencji Ojczyzny i rolników.
Biskup tarnowski podkreślił, że dorobek intelektualny Wincentego Witosa oraz umiejętność poruszania się w skomplikowanym świecie polityki lokują go wśród najwybitniejszych przedstawicieli myśli politycznej.
Bp Jeż przypomniał, że Wincenty Witos odznaczał się głęboką moralnością, która jest swoistym kompasem życia wiodącym zawsze we właściwym kierunku. Był człowiekiem skromnym, społecznikiem i wielkim patriotą. Jak sam powtarzał, w życiu kierował się zasadą: „Kiedy nie było Polski – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy będzie trzeba – bronić jej” – przypomniał bp Jeż.
Kaznodzieja dodał też, że Wincenty Witos krótko i trafnie podsumował także fakt, że Polska przetrwała tak długo pod zaborami. – Mówił: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa”. Te trzy wartości są również naszym dziedzictwem i filarami odrodzonej Polski – mówił bp Jeż. – Ojczysta ziemia zawsze będzie czymś więcej aniżeli tylko obszarem opasanym wstęgą granic. Podobnie jak tylko jeden dom nazywamy rodzinnym, tak również tylko jedna ziemia – ta ojczysta, będzie nosiła miano „rodzinnego kraju” – dodał biskup tarnowski.
Po Mszy odbędzie uroczyste przejście uczestników ze sztandarami pod grób Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, gdzie wiązanki kwiatów złożą przedstawiciele rolniczej Solidarności oraz prezes Jarosław Kaczyński.
– Chcemy uczcić urodziny wybitnego przywódcy chłopskiego. Rolnicza Solidarność ma do tego prawo jak chyba nikt inny, gdyż w czasach komunistycznych była pierwszym niezależnym związkiem rolników w obronie wartości gospodarstw rodzinnych, a w latach osiemdziesiątych minionego stulecia jej działacze składali wiązanki kwiatów na grobie Witosa, gdy tego oficjalnie robić nie można było – mówi jeden z organizatorów uroczystości Dawid Chrobak, radny powiatowy i działacz rolniczej „S” z Ziemi Tarnowskiej.
O godz. 13.00 w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach rozpocznie się konferencja naukowa. Otworzy ją Wojciech Włodarczyk, przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.
Następnie zaplanowano wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego i senatora Jerzego Chróścikowskiego, przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”.
Prof. Włodzimierz Bernacki, poseł na Sejm RP wygłosi wykład „Wincenty Witos – człowiek symbol niezależnego ruchu ludowego”, a Janusz Wojciechowski, poseł do Parlamentu Europejskiego będzie mówił o równych szansach dla polskiej wsi.
„Wiara i Kościół zawsze była i jest na pierwszym miejscu w środowisku wiejskim” – to z kolei myśl przewodnia wystąpienia ks. Jerzego Uchmana, duszpasterza rolników Diecezji Rzeszowskiej
Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach koło Tarnowa, zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach.
Wincenty Witos należy do najwybitniejszych polskich polityków II Rzeczypospolitej. Był działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem RP. Dążył całe życie do tego, by chłop polski zajął należne mu miejsce w państwie polskim. Wpływał w sposób znaczący na rozwój społeczny i gospodarczy rodzinnej wsi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.